کدخبر: 23938 تاریخ انتشار

رهبر کودتاچیان به خواسته خود رسید!

آسیمی گویتا رهبر کودتاچیان در مالی که دو رییس جمهور پیشین این کشور را در ۹ ماه اخیر سرنگون کرده، به عنوان رییس جمهوری موقت سوگند یاد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از خبرگزاری رویترز، گویتا روز دوشنبه اعلام کرد که تا زمان برگزاری انتخابات دموکراتیک بر دولت انتقالی نظارت می کند.

گویتا فرمانده ۳۸ ساله نیروهای ویژه ماه گذشته پس از سقوط باه نداو توسط دادگاه قانون اساسی به عنوان رییس جمهور معرفی شد اما روز دوشنبه به صورت رسمی در جریان یک مراسم در باماکو پایتخت مالی سوگند یاد کرد.

بر اساس حکمی که در تلویزیون دولتی مالی قرائت شد، گویتا در عرض چند ساعت چوگوئل مایگا رهبر مخالفان و وزیر سابق دولت را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد.  

مشخص نیست که تا چه اندازه انتخاب مایگا می تواند کشورهای همسایه مالی و متحدان نظامی از جمله فرانسه و آمریکا را نسبت به روی کار آمدن یک دولت غیر نظامی متقاعد کند.

فرانسه که از ارتش مالی، چاد، موریتانی، نیجر و بورکینافاسو در جنگ با شبه‌نظامیان در منطقه ساحل حمایت کرده، در پی کودتای ۲۴ مه (۳ خرداد) سرهنگ گویتا رابطه نظامی خود را با این کشور به حالت تعلیق در آورده و اعلام کرده تا زمانی که برای بازگشت این کشور به حکومت غیرنظامی ضمانتی دریافت نکند این رابطه را از سر نخواهد گرفت.

به دنبال وقوع کودتای ارتش مالی علیه دولت این کشور، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) هم این کشور را به اعمال تحریم تهدید کرده است. پیشتر، اتحادیه آفریقا هم عضویت مالی را به تعلیق در آورده بود.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین