کدخبر: 23538 تاریخ انتشار

نروژ:

آمریکا جاسوسی از متحدان اروپایی را متوقف کرده است

نخست وزیر نروژ در واکنش به افشای همکاری دانمارک با سرویس امنیت آمریکا برای جاسوسی از متحدان اروپایی گفت: ایالات متحده می‌گوید در سال ۲۰۱۴ جاسوسی از متحدان را متوقف کرده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از رویترز، "ارنا سولبرگ" نخست وزیر نروژ روز جمعه تصریح کرد، پس از اعتراض اسلو به جاسوسی ایالات متحده، واشنگتن اطمینان داده است که جاسوسی از متحدان خود را در سال ۲۰۱۴ متوقف کرده است.

سولبرگ افزود: نروژ پس از دریافت گزارشی مبنی بر استفاده آژانس امنیت ملی آمریکا از  واحد اطلاعات خارجی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد، سفیر ایالات متحده را احضار کرده است.

نخست وزیر نروژ به خبرگزاری ان تی بی گفت: خوشحالم که آمریکایی ها به وضوح ابراز کردند که در مورد نظارت بر متحدان، عملکرد خود در سال ۲۰۱۴ تغییر دادند و آنها برای درک آنچه اتفاق افتاده است با ما و دیگران همکاری می‌کنند.

نروژ و دانمارک اعضای ناتو متحدان نزدیک ایالات متحده هستند. دانمارک میزبان چندین ایستگاه فرود اصلی برای کابلهای اینترنتی زیر دریا به سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلیس است.

رسانه‌های اروپایی به تازگی فاش کردند که آمریکا از سرویس مخفی دانمارک برای جاسوسی از سران بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله «آنگلا مرکل» ، صدراعظم آلمان استفاده کرده است.  

پس از این گزارش‌ها، نروژ و سوئد خواستار توضیح کپنهاگ درباره کمک سازمان اطلاعات دفاعی دانمارک به عملیات جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس‌ای) در خاک کشورهای اروپایی در باره سران و سیاستمداران بلندپایه آن‌ها کردند.

رادیو دانمارک گفته که سازمان اطلاعات دفاعی این کشور، امکان کارزار جاسوسی ان اس‌ای ایالات متحده را در باره بلندپایه‌ترین سیاستمداران و مقام‌های سوئد و نروژ فراهم کرده است.

پیشتر نیز رادیو دانمارک در گزارشی فاش کرده بود که وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دفاعی همچون شرکت صنایع دفاعی دانمارک (ترما) و گروه ساب شرکت سوئدی فعال در زمینه صنایع دفاعی و هواپیماسازی، هدف عملیات جاسوسی آمریکا بوده‌اند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین