کدخبر: 23534 تاریخ انتشار

چشم‌انداز بهبود نسبی بازار نفت جهان پس از کرونا

تصمیم اخیر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و اوپک پلاس برای افزایش تریجی تولید، افزایش بهای نفت به دنبال این تصمیم و احتمال بهبود تقاضای نفت به دنبال کاهش محدودیت‌های کرونایی باعث می‌شود تا بتوان چشم‌انداز امیدوارکننده برای بازار جهانی نفت در دوران پساکرونا متصور شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، از جمله دلایل تصمیم کشورهای تولید و صادر کننده نفت برای افزایش سطح تولید، بهبودی نسبی وضعیت اقتصاد جهان پس از رکود دوران کرونا و افزایش تقاضای عمومی به دنبال کاهش یکسری محدودیت های کرونایی در برخی کشورهای جهان بوده است.

این تصمیم روز گذشته اعضای اوپک پلاس منجر به افزایش بهای نفت و امیدواری بیشتر نسبت به رونق بازار جهانی نفت پس از تاثیرپذیری از دوران سخت کرونایی شده است.

کارشناسان نگران بودند که افزایش میزابن ابتلا به کرونا، محدودیت‌ها را به اقتصاد کشورهایی مانند هند یا کشورهای جنوب شرقی آسیا بازگرداند و همین موضوع، به مانعی در برابر نفت ۷۰ دلاری تبدیل شده بود.

اما تصمیم اعضای اوپک‌پلاس در جلسه روز گذشته باعث شد تا نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه در بازار طلای سیاه تا حد زیادی رفع شود.

روزنامه وال استریت ژورنال طی گزارشی در این رابطه عنوان کرد: پس از پیش‌بینی اعضای اوپک و هم‌پیمانانش در مورد افزایش تقاضا و همچنین تصمیم برای افزایش تولید، بهای نفت به بالاترین میزان طی دو سال اخیر رسید و فراتر از ۷۰ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شد.

این افزایش بهای نفت هم‌راستا با افزایش یکسری کالاهای دیگر در بازارهای جهانی  به دنبال بهبود تقاضا در سراسر جهان در پس فروکش کردن شدت وضعیت کرونایی در بیشتر مناطق جهان بوده است.

اعضای اوپک پلاس در حالی بر وعده پیشین خود مبنی بر افزایش سطح تولید تاکید کرده اند که به نظر می رسد چشم‌انداز جهانی نفت در مسیر بهبودی قرار گرفته و کشورهای صادرکننده نفت را برای بدست آوردن درآمد ناشی از فروش نفت را پس از یک دوران رکود امیدوار کرده است.

با توجه به اینکه وضعیت کرونایی در بیشتر مناطق آسیا و چین( بزرگترین مصرف کننده نفت جهان) مهار شده و واکسیناسیون در اروپا و آمریکا همچنان درجریان بوده، وضعیت به گونه ای پیش می رود که می توان به افزایش ددرخواست ها برای نفت در جهان امید بست. کمیته اعضای اوپک پلاس معتقدند که درخواست‌ها برای نفت می تواند تا شش میلیون بشکه در روز طی نیمه دوم سال افزایش یابد.

پیش‌بینی افزایش تقاضا پس از آن مطرح شده که تقاضا برای یکسیری کالاهای دیکر در جهان نیز افزایش داشته که نشانی از بهبود روند کسب و کار و تجارت می‌باشد که در نتیجه شرایط را برای بازگشت تدریجی به دوران پیش از کرونا مهیا می‌کند.

الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که کشورهای عضو اوپک پلاس در ماه جولای (تیرماه ) تولید نفت خود را روزانه ۴۴۱ هزار بشکه افزایش می دهند.

نوواک مسوول امور انرژی در دولت روسیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ در پایان نشست وزیران اوپک پلاس خاطرنشان کرد: بهای نفت در بازار جهانی در چند ماه اخیر تثبیت شده و این وضعیت حاکی از توازن ایجاد شده در بازار است.

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی عنوان کرد: همزمان با افول روند کرونایی جهان و افزایش تقاضا اعضای اوپک و هم پیمانانش قصد دارند تولید نفت خود را به طور تدریجی افزایش دهند. اعضای اوپک پلاس تصمیم گرفتند در مسیر ایجاد توازن در بازار همزمان با بهبود تقاضا گام بردارند.

از زمان تصمیم قبلی اوپک پلاس در ماه آوریل مبنی بر بازگشت به دوران ۲.۱ بشکه در روز ، بهای نفت روند صعودی به خود گرفت و تا ۳۰ درصد افزایش یافت. وزیر نفت عربستان نیز اعلام کرده که وی پیشبینی بهبود درخواست های نفتی از سوی آمریکا و چین را می کند.

دبیرکل اوپک نیز اعلام کرده وی انتظار ندارد بازکشت نفت ایران به بازارهای جهانی در صورت توافق احتمالی میان ایران با غرب، مشکلاتی ایجاد کند.

 

زمزمه بازگشت ایران به بازار جهانی نفت

گمانه‌زنی‌ها در مورد حصول توافق در مذاکرات میان ایران با اعضای برجام، پیش‌بینی بازگشت ایران به بازار جهانی نفت را تقویت کرده است.

در این میان "محمد بارکیندو" دبیر کل سازمان اوپک اعلام کرد که نفت ایران به صورت منظم و شفاف وارد بازارهای جهانی خواهد شد.

وی گفت: ورود نفت ایران به بازار مشکلی ایجاد نخواهد کرد و ما انتظار داریم نفت این کشور به صورت منظم و شفاف وارد بازارهای جهانی شود.

این اظهارات دبیرکل اوپک در حالی عنوان شد که پیشتر موضع‌گیری‌های متفاوتی درباره احتمال تحولات جدید در بازارهای نفتی به دنبال لغو محتمل یکسری تحریم‌های ایران از جمله تحریم‌های نفتی پس از توافق اعضای برجام مطرح شده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به زمان بازگشت ایران به بازار نفت گفت: هر وقت توافق شود و تحریم‌ها برداشته شود به بازار نفت برمی‌گردیم.

زنگنه در واکنش به اظهارات بارکیندو، دبیرکل اوپک که گفته است بازگشت ایران باید منظم و شفاف باشد، پاسخ داد: شفاف هستیم اما درباره منظم بودن هم به‌طور حتم مانند همه کارها با نظم کار می‌کنیم.

در این میان خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: پس از آنکه تاسیسات نفتی در کشور جنگ زده لیبی شروع به تولید نفت از اواخر سال ۲۰۲۰ کرد که در نهایت یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار افزوده است، همه چشم ها به ایران دوخته خواهد شد.

درصورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات وین در مورد توافق هسته ای، زمینه لغو بسیاری از تحریم های اقتصادی از جمله تحریم صادرات نفت ایران از سوی آمریکا فراهم می شود.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین