انتشار دومین شماره «مجله دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه

دومین شماره فصلنامه «دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با هدف تعامل دوسویه با جامعه دیپلماتیک و سفرای مقیم تهران منتشر شد.

انتشار دومین شماره «مجله دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، عنوان روی جلد فارسی این شماره مجله «سیاست همسایه محوری؛ رهیافتی به سوی دوستی ... اعلام عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای» در سفر رئیس جمهور به سمرقند» و عنوان روی جلد انگلیسی «زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان» می باشد. مخاطب اصلی فصلنامه «دیپلمات» جامعه دیپلماتیک و نیز کنشگران و فعالان حوزه روابط بین‌الملل است و در هر نسخه علاوه بر معرفی اماکن تاریخی، فرهنگ، هنر و آداب و رسوم ایرانی،  تحولات حوزه سیاست خارجی با تمرکز ویژه بر یک «پرونده ویژه» به رشته تحریر در می آید که در شماره دوم نگاه ویژه به کشور تاجیکستان و روابط جمهوری اسلامی ایران با این کشور اختصاص یافته است.

در «سخن نخست» شماره دوم فصلنامه دیپلمات به قلم "ناصرکنعانی" رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و سخنگوی وزارت امور خارجه آمده است: "در شماره دوم دیپلمات، کشور خویشاوند، همزبان و همدل جمهوری تاجیکستان را مطالعه خواهیم کرد. آیین برادری و همدلی میان ایران و تاجیکستان قدمتی دیرینه دارد و حکایتش به استواری و ماندگاری شعر رودکی، شاعر پارسی گوی بزرگ سده های نخستین هجری شمسی برمی گردد".

محمدحسین شیخ الاسلام رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه نیز طی یادداشتی تحت عنوان «سه گانه مرکز مطالعات؛ مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه را بیشتر بشناسیم» به معرفی این مرکز پرداخته است. 

گفتنی است این مجله شامل بخش های مختلفی چون «زیر ذره بین» با محوریت گزارش های خبری، «دیپلماسی عالی» با تمرکز بر دیدارها و مناسبات رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، «نگاه ویژه» در بردارنده پرونده کشورها و این شماره کشور «تاجیکستان» از جمله یادداشتی تحت عنوان «فراتر از تاریخ؛ هویت مشترک ایران و تاجیکستان فراتر از تاریخ است» به قلم علیرضا حقیقیان مشاور وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه  و همچنین مصاحبه اختصاصی با سفیر تاجیکستان در تهران، «جانِ جهان» با محوریت ایرانِ جان و معرفی فرهنگ ایران با یادداشتی تحت عنوان «میراث مشترک فارسی زبانان؛ زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان جهان» به قلم دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان علوم و ادبیات فارسی، آداب و رسوم و تمدن ایران زمین، «رویدادستان» در بردارنده مراسم و فعالیت های دیپلماتیک نمایندگی های خارجی مقیم تهران، «در مسیر ِتهران» حاوی اخبار مربوط به رفت و آمد سفرای نمایندگی های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و «تهرانِ شگفت انگیز» شامل معرفی آثار و اماکن دیدنی تهران به عنوان" کلان شهر الگوی جهان اسلام" است. 

ت ت
کدخبر: 145553 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها