ایران خواستار توقف انفجارهای هسته‌ای شد

ایران خواستار توقف انفجارهای هسته‌ای و پایان دادن به توسعه و بهبود کیفی سلاح‌های هسته‌ای شد.

ایران خواستار توقف انفجارهای هسته‌ای شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین با حضور در نشست پنجاه و نهم کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای ضمن تشریح مواضع اصولی کشورمان بر ضرورت حذف کامل همه سلاح های هسته ای تأکید کرد.

محسن نذیری اصل در این نشست ضمن تکرار موضع دیرینه و اصولی کشورمان در مورد لزوم حذف کامل همه سلاح های هسته ای افزود: جمهوری اسلامی ایران قویا نگهداری، انباشت، توسعه، نوسازی، استفاده و اشاعه سلاح های هسته ای در جهان را رد می کند.

این دیپلمات ایرانی همچنین ضمن یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران در سال 1974 پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه را ارائه کرد که مورد حمایت جامعه بین المللی قرار گرفت، افزود: در همین راستا، ما مجدداً حمایت قوی خود را از اهداف معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای تأیید می کنیم و اعتقاد راسخ داریم که توقف همه انفجارهای آزمایشی تسلیحات هسته‌ای و سایر انفجارهای هسته‌ای و همچنین پایان دادن به توسعه و بهبود کیفی سلاح‌های هسته‌ای، اولین گام ضروری برای خلع سلاح هسته‌ای کامل است.

نذیری در ادامه خطاب به نمایندگان دولت ها خاطر نشان کرد: اگر انتظار داشته باشیم که اهداف عالی معاهده به طور کامل محقق شود، تعهد مستمر همه کشورهای امضا کننده، به ویژه کشورهای دارای سلاح هسته ای، به خلع سلاح هسته ای ضروری است.

وی در همین راستا افزود: از آنجایی که معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای بخشی جدایی ناپذیر از ساختار خلع سلاح هسته ای است، ما قویاً معتقدیم که کشورهای دارای سلاح هسته ای مسئولیت ویژه ای در قبال لازم الاجرا شدن این معاهده دارند.

نماینده کشورمان در سخنرانی خود همچنین ضمن ارزیابی سایر اقدامات و عملکردهای دبیرخانه کمیسیون مقدماتی معاهده، از اقدامات آموزشی و ظرفیت‌سازی انجام شده در زمینه فعالیت‌های مرتبط با راستی‌آزمایی تشکر نمود و توصیه های لازم را از جمله تمرکز بیشتر تلاش ها، منابع آموزشی و ظرفیت سازی لازم بر ممنوعیت آزمایش های هسته ای که تنها هدف این معاهده می باشد را ارائه کرد.

ت ت
کدخبر: 122946 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها
  • شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته کار خود را با سبزپوشی به پایان رساند؛ با این‌حال ارزش سهام عدالت امروز چقدر شد؟…