همه واکنش ها به یک ماجرای غم انگیز

ماجرای درگذشت مهسا امینی واکنش‌های گشترده‌ای را در پی داشت.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، ماجرای درگذشت مهسا امینی واکنش‌های گشترده‌ای را در پی داشت. موضوعی که به نظر می‌رسد تلنگر محکمی است برای بازنگری در برخی شیوه‌های غلط در موضوعات اجتماعی که بار‌ها کارشناسان و مردم نسبت به آن هشدار داده و یا نقد داشته‌اند.

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله کردستانی که همراه خانواده اش به تهران سفر کرده بود، توسط گشت ارشاد، جلب و ساعاتی بعد با عارضه قلبی و در حالی که هوشیاری نداشته به بیمارستان برده می‌شود و در حالت اغما قرار می‌گیرد که حالا خبر رسیده او از دنیا رفته است.

ماجرای بازداشت دختر ۲۲ ساله‌ای به نام مهسا (ژینا) امینی توسط ماموران گشت ارشاد و پس از ۲ ساعت انتقال او از وزرا به بیمارستان کسری، در دو روز گذشته، سطحی گسترده از واکنش چهره‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته است.

عصر روز سه‌شنبه ماموران گشت ارشاد «مهسا امینی» را در بزرگراه شهید حقانی همراه با برادرش که در محل حاضر بوده بازداشت می‌کنند. ماموران به برادرش «کیارش» می‌گویند، مهسا را برای یک ساعت کلاس توجیهی و آموزشی به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا می‌برند، اما دو ساعت بعد کیارش شاهد خروج یک آمبولانس از وزرا است که در آن خواهر به کما رفته‌اش حضور دارد.

در چند روز گذشته سطحی گسترده از چهره‌های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی نسبت به رخداد مهسا واکنش نشان داده‌اند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در سطحی وسیع به ماجرا این دختر ۲۲ ساله سقزی پرداخته‌اند. حتی مسئولان قضایی و سیاسی کشور نیز به این ماجرای تلخ ورود و پی‌گیری ماجرا را مورد تاکید قرار داده‌اند.

از دستور ویژه رئیسی تا کارگروه ویژه پزشکی قانونی به دستور دادستان تهران

پس از واکنش‌های گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس سران شانگ‌های در ازبکستان به سر می‌برد به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای مهسا امینی دستور پیگیری و بررسی صادر کرد.

به گزارش ایسنا، در پی این دستور احمد وحیدی وزیر کشور خطاب به معاون امنیتی خود نوشت: علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

همچنین بر اساس دستور دادستان تهران کارگروه ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت مهسا امینی تشکیل شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، درپی انتشار خبری پیرامون وقوع عارضه جسمی برای خانم مهسا امینی در یکی از مراکز پلیس، علی صالحی دادستان تهران ضمن اعلام ورود دادستانی به این پرونده از دستور تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی ابعاد پزشکی پرونده خبر داد.

بر اساس این گزارش کارگروهی‌ ویژه از پزشکی قانونی تشکیل شده تا شرایط جسمی مهسا امینی را از نظر پزشکی مورد معاینه و بررسی‌های دقیق تخصصی و کارشناسی قرار دهند. این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز و آخرین وضعیت جسمی وی را نیز مورد بررسی قرار داده اند.

در سطحی دیگر، انسیه خزعلی، معاون امور زنان و ریاست جمهوری نیز در واکنش به ماجرای تلخ مهسا امینی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «ما در جایگاه ستادی پیگیری حقوق و امور زنان: در مرحله نخست در شورا‌های قانونگذاری تمامی بایسته‌ها و اقتضائات انذاری جهت هرگونه مواجهه اجتماعی را مبسوط شرح داده‌ایم. سپس در جلسه رودررو و نخبگانی نکاتمان را به سردار اشتری منتقل نموده‌ایم. همچنین لایحه حفظ کرامت زنان را دائما از مجلس پیگیریم.

در واقعه ناگوار حاضر نیز با ارسال نامه رسمی به وزارت کشور به دنبال توضیح بیشتر ماجرای حا‌دث شده‌ایم، واقعه‌ای که ما را هم عمیقا متاثر کرده است. این ماجرا بیش از گذشته تذکر می‌دهد که اجرای قوانین نیازمند فرهنگ‌سازی تاثیرگذار است.»

واکنش چهره‌ها و فعالان سیاسی

ماجرای مهسا امینی در سطحی گسترده و کم سابقه واکنش بسیاری از چهره‌ها و فعالان سیاسی کشور را به همراه داشت. سید محمد خاتمی در رابطه با ماجرای «مهسا امینی» خاطرنشان کرد: آیا این فاجعه و رویداد‌های پرتکرار مشابه آن کافی نیست که از این شیوه و رفتار‌های خلاف قانون، منطق و شرع دست برداشته شود؟ در حساب توئیتر رسمی حجت الاسلام و‌المسلمین سید محمد خاتمی آمده است: باز هم فاجعه‌ای ناگوار که درد آن تا مغز استخوان را می‌سوزاند!

سیدحسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در آستانه اربعین سید مظلومان اباعبدالله الحسین(ع) خبر به کما رفتن خانم مهسا (ژینا) امینی پس از حضور در مجموعه نیروی انتظامی، احساسات جامعه ما را جریحه دار و اذهان را مشوش کرده است. بدون شک مسئولان نیروی انتظامی باید به صورت شفاف و دقیق نسبت به آنچه که به نام «توجیه و آموزش» بر این دختر ۲۲ ساله رفته است، پاسخگو باشند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات هم در واکنش به حادثه تلخ برای مهسا امینی نوشت: آسیب جدی به «دختری در حکومت شیعه» بر اثر عوارض اقدامات گشت ارشاد، تلنگری به ما نمی‌زند؟ آذری جهرمی در کانال تلگرامی خود نوشت: چگونه خود را پیرو هدایتگر معصومی می‌پنداریم که در خطبه ۲۷ نهج‌البلاغه آنگونه به خارج کردن خلخال از پای «زن یهودی» غیرتمندانه فریاد می‌زد؟

حسین جابری انصاری، مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه هم در واکنش به ماجرای تلخ مهسا امینی نوشت: با رفتار‌های نادرست و سوء حکمرانی، داغ بر دل مردم خود نگذاریم. شتاب کنیم و با تدبیر، نگذاریم این داغ‌ها و کینه ها، ایران و ایمان ما را با هم بسوزاند. چرا با خود و تجربه جمهوری اسلامی ایران چنین می‌کنیم؟ خدایا رحمی کن و اهدنا الصراط المستقیم برای سلامت مهسا امینی دعا کنیم.

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی نوشت: آیا پلیس نمی‌داند که صِرف دستگیری یک دختر مسافر شهرستانی در حضور خانواده‌اش چه شوک روانی به او وارد می‌کند؟ زیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت:پلیس به جای آنکه در کوچه و خیابان مراقب مردم در برابر هجوم زورگیران باشد، در پی بازداشت دختران آن‌ها به دلیل نوع پوشش آنهاست!

همچنین، محمود صادقی نماینده مجلس یازدهم و فعال سیاسی از رئیس قوه قضائیه در نامه‌ای از رئیس قوه قضائیه درخواست کرد با صدور دستور ویژه موضوع مهسا امینی را مورد رسیدگی قرار داده و با مسئولان ذی‌ربط برخورد قانونی نماید.

محمدرضا عارف نماینده سابق مجلس و رئیس بنیاد امید ایرانیان نیز در ارتباط با ماجرای مهسا امینی نوشت: بار دیگر حادثه‌ای تلخ و ناگوار برای یکی از بانوان کشورم رخ داد و افکار عمومی جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. این حجم از اخبار منفی و ناگوار، خشونت عریان و نفرت پراکنی، روح و روان ملی مردم ایران را آزرده کرده است.

رحیم قمیشی «عضو مجمع ایثارگران» نیز در یادداشتی نوشت: به عنوان پدری که دختر ۲۲ ساله دارد می‌نویسم. برای ژینا امینی دختر خانم ۲۲ ساله کردستانی مسافر تهران، که به بهانه بدحجابی دستگیر و سپس جنازه نیمه‌جان و سکته‌ کرده‌اش را تحویل خانواده‌اش دادند می‌نویسم، با چشمانی اشکبار می‌نویسم. او دختر من است. من با دیدن او بر تخت بیمارستان احساس کردم تهدیدش کرده‌اند، ترسانده‌اند او را، و قلب نازکش قفل کرده. کلیه‌هایش از کار افتاده و حالا تنها دعا ممکن است زنده نگاهش دارد. من دارم دیوانه می‌شوم. دخترم را برده‌اند، دخترم خوبم! چه گناهی داشتی تو؟

همچنین در ارتباط با ماجرای مهسا امینی، مسلم معین رئیس سازمان فضای مجازی بسیج نوشت: اگر سری به خیابان‌های تهران بزنید، می‌بینید که بی‌حجابی بیداد می‌کند و خبری از کنترل هم نیست. هوچی گری اصلاح‌طلب‌ها و علینژاد‌ها بعد از اتفاقاتی مثل #مهسا امینی که سر یک کلاس پیش آمده هم محکم کاری برای تئوریزه کردن بی حجابی با دخیل بستن به #گشت ارشادی است که دیگر وجود ندارد.

واکنش نمایندگان مجلس

علاوه بر فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس نیز در دو روز گذشته نسبت به ماجرای مهسا امینی ساکت نمانده و خواستار پی‌گیری این رخداد در قوه مقننه شده‌اند. جلال رشیدی کوچی نماینده مردم فارس در همین زمینه عنوان کرده، به عنوان نماینده مردم و به عنوان کسی که از مردم رای گرفته، در چارچوب قانون حتماً این موضوع و موضوعات قبلی را پیگیری خواهم کرد.

وی با تاکید بر این‌که «نباید اجازه دهیم مردم را به نظام بدبین کنند و اگر در این مسئله قصوری یا تقصیری متوجه کسی باشد، باید به صورت شفاف به مردم گفته شود و از این پس طوری رفتار شود که شاهد چنین مسائلی نباشیم»، اظهار کرد: حتماً من این موضوع را از مجموعه وزارت بهداشت، مجموعه نیروی انتظامی و از ظرفیت مجلس پیگیری خواهم کرد و نتیجه را به صورت شفاف به مردم خواهم گفت؛ چرا که معتقدم شفافیت معجزه می‌کند و قصور و تقصیر چند شخص نباید باعث لطمه به کل انقلاب و نظام شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به ماجرای مهسا امینی در صفحه توییتر خود نوشت: «موضوع مهسا امینی‬ و حادثه رخ داده را باید مجلس به دقت مورد بررسی و هرگونه تخلف، قصور یا جنایت احتمالی را با قاطعیت پیگیری نماید. اگر حقوق مردم از سوی نمایندگان ملت مورد حمایت قرار نگیرد، چه کسی باید پیگیر این حادثه تلخ باشد؟! امنیت جانی مردم؛ مقدم بر هر ارشادی است.»

در واکنشی دیگر، فاطمه قاسمپور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا گفت: درباره آن‌چه بر خانم مهسا امینی گذشته، بلافاصله با نیروی انتظامی صحبت کردم. مسئولان نیروی انتظامی توضیحاتی دادند. پزشکی قانونی و بازرسی هم در این زمینه ورود کرده‌اند. منتظر گزارش مراجع قضایی هستیم. مسئله آن است که آنچه رقم خورده، به هر علت، قابل اغماض نیست.

منبع: ابتکار

ت ت
کدخبر: 110328 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها