اولین سخنرانی جانشین تخت روانچی در نیویورک

سفیر و نماینده دائم کشورمان که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با موضوع شرایط در سوریه سخن می گفت، تصریح کرد: حملات هوائی اخیر در شمال شرق سوریه توسط نیروهای غیر قانونی خارجی، نمی تواند تحت ماده ۵۱ منشور ملل متحد یا تقسیر دلبخواهی دفاع مشروع مورد ارزیابی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم کشورمان که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با موضوع شرایط در سوریه سخن می گفت، تصریح کرد: حملات هوائی اخیر در شمال شرق سوریه توسط نیروهای غیر قانونی خارجی، نمی تواند تحت ماده  ۵۱ منشور ملل متحد یا تقسیر دلبخواهی دفاع مشروع مورد ارزیابی قرار گیرد. این حملات نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است.

ایروانی اضافه کرد: حملات جاری رژیم اسرائیل بویژه حمله  هدفمندو سیستماتیمک به زیر ساختهای غیر نظامی وحیاتی سوریه  و از جمله جدیدترین حمله به فرودگاه بین المللی حلب در تاریخ نهم شهریورماه جاری، نقض آشکار حقوق بشر دوستانه بین المللی است و جنایت جنگی محسوب می شود.

وی افزود: ما قویا تکرار حملات هوائی و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت  سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم می کنیم.

ایروانی از شورای امنیت سازمان ملل در خواست کرد که رژیم صهیونیستی را به واسطه  این نقض حقوق انسانی و جنایاتی که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند، به پاسخگوئی وادار کند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: ما همواره موضع خود مبنی بر اینکه موضوع سوریه  راه حل نظامی ندارد را مورد تاکید قرار داده ایم. این بحران باید از طریق صلح امیز  و براساس منشور ملل متحد، حقوق بین الملل و همچنین احترام به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه حل و فصل شود.

وی همچنین پایان اشغال و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه برای یافتن یک راه حل و پروسه سیاسی را ضروری خواند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روند سیاسی در سوریه تاکید کرد: ما از نشست آتی کمیته  قانون اساسی، در شرایطی  که دستور کار کمیته برای رسیدن به راه حل سیاسی حیاتی و ضروری است، حمایت می کنیم.

نماینده دائم کشورمان توجه بین المللی را به شرایط وخیم انسانی سوریه جلب کرد و گفت: با توجه به این شرایط، اولویت دادن به کمک‌های انسانی ضروری است و شرایط سیاسی نباید مانعی برای رسیدن کمک‌های انسانی به مردم نیازمند شود.

ایروانی تصریح کرد: تداوم تحریم‌های بکجانبه علیه مردم سوریه، نتایج  مصیبت باری در همه ابعاد زندگی آنها  بر جای گذاشته است.

وی همچنین به رفتار متناقض برخی کشورها اشاره کرد که از یکسو نسبت به سخت بودن شرایط انسانی در سوریه ابراز نگرانی می کنند و از سوی دیگر از تحریم‌های یکجانبه علیه مردم این کشور حمایت می کنند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان دزدیدن منابع طبیعی مردم سوریه که برای کمک به اقتصاد این کشور اهمیت دارد به ویژه محصولات نفتی در مناطق تحت  اشغال نیروهای خارجی را محکوم کرد و از مواضع سوریه در منطقه و بهبود روابط دوجانبه این کشور در منطقه حمایت کرد.

ت ت
کدخبر: 109852 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها