طرح جنجالی کنگره تصویب شد

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) طرحی را برای ممنوعیت سلاح‌های سبک به تصویب رساندند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) طرحی را برای ممنوعیت سلاح‌های سبک به تصویب رساندند.

این طرح، در صورتی که به قانون تبدیل شده و اجرا شود هر گونه اقدام آگاهانه برای واردات، فروش، ساخت، انتقال یا مالکیت سلاح نیمه‌اتوماتیک را جرم تلقی خواهد کرد.

مصوبه مجلس نمایندگان که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار دموکرات‌ها است برای تبدیل شدن به قانون مسیر پر پیچ و خم و احتمالا غیرممکنی در پیش رو دارد. رسانه‌های آمریکا نوشته‌اند این طرح بعید است مورد موافقت مجلس سنا که کرسی‌های آن به صورت ۵۰-۵۰ میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها توزیع شده قرار بگیرد. 

این طرح با ۲۱۷ رأی موافق و ۲۱۳ رأی مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تصویب آن را «گامی حیاتی در مبارزه با شیوع مرگبار خشونت مسلحانه» توصیف کرد.

تصویب این طرح در حالی صورت گرفت که نتایج یک تحقیق به تازگی نشان داد شرکت‌های سازنده سلاح‌های سبک طی یک دهه گذشته بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد جمع‌آوری کرده‌اند.

نتایج این تحقیق که توسط مجلس نمایندگان آمریکا انجام شده روز چهارشنبه در یک جلسه استماع در کنگرها ارائه شد. این تحقیق بعد از آن آغاز شد که تیراندازی مرگبار در شهر «یووالدی» در ایالت تگزاس به کشته شدن ۱۹ دانش‌آموز مقطع ابتدایی و ۲ معلم منجر شد.

آمریکا از لحاظ آمارهای خشونت با سلاح، کشوری کاملاً استثنایی در میان کشورهای جهان است. در این کشور نرخ وقوع تیراندازی‌های خشونت‌بار از هر کشور دیگر در دنیا بیشتر است؛ با آنکه آمریکا حدود پنج درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد نزدیک به ۳۱ درصد از کسانی که مرتکب کشتارهای جمعی با سلاح می‌شوند در آمریکا هستند.

کدخبر: 99922 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین