چین دو ساعت رئیس جمهور آمریکا را تهدید کرد؟

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود گفت‌وگو کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود گفت‌وگو کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد تماس تلفنی رهبران آمریکا و چین بیش از دو ساعت به طول انجامیده است.

در این بیانیه آمده است، این پنجمین تماس تلفنی بایدن با همتای چینی از ماه فوریه ۲۰۲۱ و ورود او به کاخ سفید محسوب می‌شود.

از سوی دیگر خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از تلویزیون مرکزی چین (سی‌سی‌تی‌وی) نوشت، رئیس جمهور چین خطاب به همتای آمریکایی هشدار داد: «کسی که با آتش بازی کند خواهد سوخت».

این رسانه چینی درباره تماس شی و بایدن اعلام کرد: «سران دو کشور گفت‌وگوی عمیقی داشته و به تبادل نظر درباره روابط چین و آمریکا و نگرانی‌های مشترک پرداختند».

رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی هشدار داد: «چین صراحتاً با مداخله در امور تایوان مخالف است و قاطعانه از حق حاکمیت خود دفاع می‌کند».

وبگاه شبکه «سی‌اِن‌اِن» درباره این تماس نوشت، بایدن در اولین تماس با شی، درباره تعامل منظم میان دو طرف به منظور ایجاد ثبات در روابط دوجانبه ابراز امیدواری کرد اما هفده ماه بعد، روابط بین دو طرف وخیم‌تر شده و به کمترین حد طی چند دهه اخیر رسیده است.

این تماس در حالی انجام شده که انتشار اخبار قصد «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، هشدارهای تندی را از سوی پکن به دنبال داشته است.

با تداوم کمک‌های نظامی آمریکا به تایوان و سفرهای مکرر مقامات آمریکایی به این جزیره، هشدارهای چین نیز رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است.

به گفته رسانه‌های آمریکایی، مقامات ارشد کاخ سفید و پنتاگون درباره پیامدهای این سفر به پلوسی هشدار داده‌اند اما نتوانسته‌اند وی را منصرف کنند.

رویترز به نقل از یک فرد مطلع از تماس امروز بایدن و شی نوشت، رئیس جمهور آمریکا معتقد است تعامل دو رهبر بهترین راه برای کاهش تنش‌ها پیرامون تایوان است.

رئیس جمهوری چین روز جمعه نیز با ارسال پیامی به جو بایدن که به ویروس کرونا مبتلا شده است برای وی آرزوی بهبودی و سلامتی کرد. شی در این پیام بایدن گفت: «با خبر شدم که به ویروس کرونا مبتلا شدید برای شما آرزوی بهبودی هرچه سریعتر را دارم».

کدخبر: 99748 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها