دست رد مصر بر سینه غرب

وزیر امور خارجه سابق مصر در گفت‌وگویی رسانه‌ای ضمن اشاره به نقش کشورش در روندهای تاریخی منطقه تاکید کرد که طرح‌هایی نظیر «ناتوی خاورمیانه» نتیجه نخواهند داد و نظم منطقه‌ای در آستانه تغییر است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، «نبیل فهمی» وزیر امور خارجه سابق مصر در گفت‌وگویی رسانه‌ای ضمن اشاره به نقش کشورش در روندهای تاریخی منطقه تاکید کرد که طرح‌هایی نظیر «ناتوی خاورمیانه» نتیجه نخواهند داد و نظم منطقه‌ای در آستانه تغییر است.

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، فهمی در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌سی» گفت: «ایده ناتو خاورمیانه پوچ است، زیرا این ایده به عنوان نوعی معامله مطرح شده است؛ اما هر کسی که بگوید خاورمیانه تغییر نمی‌کند، واقعیت را نادیده گرفته است».

او تاکید کرد: «مصر همیشه از لحاظ فکری و فرهنگی در منطقه پیشرو بوده است و باید این موقعیت را بازگرداند. این موضوع هم به ظرفیت مادی مربوط نمی‌شود؛ بلکه باید با قدرت فرهنگی و نرم انجام شود. این بدان معنا نیست که ما در همه چیز حق داریم و در همه چیز همسویی عربی وجود دارد».

وزیر امور خارجه سابق مصر در ادامه تصریح کرد: «مسئله آب فقط مختص مصر نیست، بلکه کرانه باختری و اردن هستند که مصرف آب در آن‌ها بسیار کمتر از اسرائیل است. ترکیه هم کنترل آب‌های سوریه و عراق را در اختیار دارد و بنابراین این موضوع بین المللی است و ممکن است به عاملی برای درگیری‌های آینده تبدیل شود».

وی خاطرنشان کرد: «هویت فرقه‌ای در نظام ملی یک کشور سرطان است؛ زیرا تا زمانی که رویکرد ملی وجود داشته باشد، باید همه اعم از سنی، شیعه، مسیحی و یهودی آن را بپذیرند. جهان در حال حاضر از طوفان کامل عبور می‌کند و قطب‌ها نمی‌دانند که در شرایط جنگ سرد هستند؛ از طرف دیگر چین نیز به نظم جدید اضافه شد. بایدن با وجود آنکه از خاورمیانه عصبانی بود، اما به منطقه آمد».

اخیراً «عبدالله دوم» شاه اردن از امکان تشکیل یک ائتلاف نظامی در غرب آسیا همانند پیمان ناتو گفت و ضمن اعلام حمایت کشورش از آن، خاطرنشان کرد که باید چشم‌انداز چنین ائتلافی به شدت واضح باشد.

ابتدا گفته شد که یکی از اهداف سفر «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه، ایجاد ناتوی منطقه‌ای با حضور کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی است. اما «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در حاشیه نشست جده تاکید کرد که چیزی به اسم «ناتوی عربی» وجود ندارد و ریاض در پی ایجاد هیچ ائتلافی با رژیم صهیونیستی در منطقه نیست.

کدخبر: 99613 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین