چین تلافی کرد

رئیس جمهوری اندونزی با شی جینپینگ، همتای چینی خود و همچنین لی کچیانگ، نخست وزیر این کشور در پکن دیدار کرد. آخرین باری که چین میزبان مقام‌های خارجی بود در فوریه ۲۰۲۲ و زمان برگزاری المپیک زمستانی بود که در میان آنها می‌توان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز اشاره کرد که به پکن آمد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز، جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی با شی جینپینگ، همتای چینی خود و همچنین لی کچیانگ، نخست وزیر این کشور در پکن دیدار کرد. آخرین باری که چین میزبان مقام‌های خارجی بود در فوریه ۲۰۲۲ و زمان برگزاری المپیک زمستانی بود که در میان آنها می‌توان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز اشاره کرد که به پکن آمد.

تعهدات چین به عنوان شریک نخست تجاری اندونزی شامل تعمیق همکاری‌های تجاری و حمایت کامل از ریاست اندونزی بر مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) در سال آتی میلادی است که یک دستاورد و پیروزی سیاسی و اقتصادی برای رئیس جمهوری اندونزی به شمار می‌رود.

چین از اندونزی به عنوان یک شریک مدل استراتژیک یاد می‌کند.

همچنین در بیانیه مشترک روسای جمهوری چین و اندونزی آمده است: دو کشور به صورت فعالانه و با حس قوی از مسئولیت نسبت به صلح و ثبات منطقه‌ای اقدام کرده‌اند. آنها همچنین نمونه‌ای واضح برای کشورهای بزرگ در حال توسعه‌ای هستند که به از طریق وحدت و همکاری برد-برد به دنبال تقویت موضع خود هستند.

در این بیانیه همچنین آمده است: جوکو ویدودو همچنین از شی جینپینگ دعوت کرد تا در نشست نوامبر سران گروه 20 در اندونزی شرکت کند.

اندونزی منابعی سرشار از فرونیکل، زغال سنگ، مس و گاز طبیعی دارد.

چین و اندونزی، همکاری برد-برد
روسای جمهوری اندونزی و چین

کاخ ریاست جمهوری اندونزی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: چین قول داده تا یک میلیون تن دیگر روغن خام پالم را از اندونزی وارد کند.

کدخبر: 99420 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها