موشک‌های آمریکایی در راه ژاپن؛ چین واکنش نشان می‌دهد؟

در ادامه اقدامات دولت‌های مختلف آمریکا برای ایجاد رقابت تسلیحاتی در جهان و فروش سلاح‌های انبوهی که تولید می‌کند، واشنگتن موشک‌های جدیدی به توکیو می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، در ادامه اقدامات دولت‌های مختلف آمریکا برای ایجاد رقابت تسلیحاتی در جهان و فروش سلاح‌های انبوهی که تولید می‌کند، واشنگتن موشک‌های جدیدی به توکیو می‌دهد.

وزارت دفاع آمریکا بامداد سه‌شنبه از موافقت وزارت خارجه این کشور با فروش حدود سیصد میلیون دلار موشک‌های هوا به هوا، به ژاپن خبر داد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، در بیانیه پنتاگون آمده است که فروش احتمالی موشک‌های هوا به هوای میان برد پیشرفته (AIM-120C-7/8) به ارزش دقیق ۲۹۳ میلیون دلار به ژاپن تایید شده است.

پنتاگون گفت که اسناد توافق احتمالی به کنگره آمریکا ارائه شده و این قرارداد به درخواست طرف ژاپنی برنامه‌ریزی شده است که می‌خواهد ۱۵۰ موشک هوا به هوای پیشرفته میان برد و سه یگان هدایت‌کننده آنها را خریداری کند.

طبق این گزارش، این قرارداد همچنین شامل تامین کانتینرهای موشک AIM-120 برای بخش‌های کنترل و تجهیزات مربوطه، قطعات یدکی و همچنین خدمات فنی و لجستیکی است.

وزارت دفاع آمریکا توضیح داد: «این قرارداد، با حمایت از بزرگترین متحد آمریکا، که عاملی برای ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوسیه است، به سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی ایالات متحده کمک خواهد کرد».

این وزارتخانه همچنین افزود که تحویل موشک‌های بیشتر که ژاپن در حال حاضر در زرادخانه خود دارد «توانایی آن را برای پاسخ به تهدیدات فعلی و آینده برای دفاع از خود و محافظت از ارتش ایالات متحده مستقر در منطقه بهبود می‌بخشد».

روز گذشته بود که سازمان هوافضای ژاپن در اقدامی احتمالا تنش‌زا از اولین آزمایش موفق پرتاب موتورموشک ابرفراصوت خبر داد.

این موتور  با استفاده از موشک «اس-۵۲۰»  زمایش شد. این آزمایش در ۲۴ ژوئن (۳ تیر) ۲۰۲۲ از مرکز فضایی «اوچینورا» در «کیوشو» در جنوب ژاپن پرتاب شد. موتور این موشک با رسیدن موشک اس-۵۲۰ به ارتفاع ۱۶۸ کیلومتری از بدنه موشک جدا شد. در حین فرود، نیز آزمایش احتراق انجام شد.

پیش از این نیز علی‌رغم هشدارهای پکن، پنتاگون اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا فروش کمک‌های فنی نظامی به تایوان به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار را تأیید کرده است.

کدخبر: 99168 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین