بیانیه مشترک اردن و عربستان سعودی علیه ایران

در بیانیه مشترک عربستان سعودی و اردن، ایران بار دیگر متهم به مداخله در امور برخی کشورها و اقدامات تنش‌زا شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، در پایان سفر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به اردن و دیدار وی با شاه اردن «عبدالله دوم» بیانیه‌ای مشترک صادر شد.

بر اساس گزارش «الرأی»، در بخشی از این بیانیه که مربوط به ایران است، با اتهام‌زنی به تهران عنوان شده : «در پرونده هسته‌ای ایران، دو طرف بر ضرورت حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، تضمین صلح آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران، تقویت نقش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی و نیز حمایت از تلاش‌های عربی برای تشویق ایران به تعهد به عدم مداخله در امور کشورهای عربی، حفاظت از اصول حسن همجواری و نیز دور نگهداشتن منطقه از فعالیت‌های تنش زا تأکید کردند».

فلسطین

در خصوص فلسطین، دو طرف بر ضرورت آغاز تلاش‌های بین‌المللی به منظور ایجاد افقی سیاسی برای حل مسأله فلسطین بر اساس راهکار دو دولتی و ایجاد کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ با مرکزیت قدس شرقی تأکید کردند و راهکار دو دولتی را تنها راه تحقق صلح فراگیر و عادلانه دانستند.

 آنها از رژیم صهیونیستی خواستند تمام اقدامات غیرقانونی را که باعث کنار زدن راهکار دو دولتی می‎شود، متوقف کند.

یمن

اردن و عربستان سعودی بر حمایت کامل از اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور حصول راه‌حل سیاسی در یمن بر اساس طرح موسوم به «ابتکار خلیجی» و سازوکارهای آن، نتایج گفت و گوی ملی یمن و نیز قطعنامه ۲۲۱۶ تأکید کردند.

آنها بدون اشاره به تجاوزات و جنایات ائتلاف سعودی، اقدامات دفاعی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در هدف گرفتن برخی تأسیسات در عربستان سعودی را محکوم کردند.

کدخبر: 91756 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین