حمله نیروهای سازمان ملل به عربستان؟/ ریاض در شوک فرو رفت

چند نهاد حقوقی بین المللی ازجمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر خواستار مجازات عربستان به دلیل نقض حقوق بشر شدند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از سعودی لیکس، چند نهاد بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر از کشورهای عضو سازمان ملل خواستند که از اقدام مشترک در نشست جاری شورای حقوق بشر این سازمان برای الزام عربستان سعودی به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر حمایت کنند.

در بیانیه مشترک این نهادها که به امضای دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین الملل و چند نهاد حقوق بشری دیگر رسیده، آمده است: مقامات سعودی ۱۲ مارس ۲۰۲۲، ۸۱ مرد را گردن زدند که در نوع خود بزرگترین اعدام دسته جمعی ثبت شده در دهه‌های اخیر بوده است.

در این بیانیه همچنین به مواردی از نقض‌های صورت گرفته در زمینه حقوق بشر توسط مقامات عربستان سعودی از جمله؛ بازداشت‌های خودسرانه، ممنوعیت سفر فعالان و اعضای خانواده‌هایشان، بی‌توجهی پزشکی به زندانیان بیمار در زندان‌ها، بازداشت کارگران مهاجر و خانواده‌های آنها در شرایط غیر انسانی و صدور احکام حبس طولانی مدت برای تعدادی از منتقدین آل سعود پس از محاکمات ناعادلانه اشاره شده است.

سازمان‌های مذکور همچنین تاکید کردند که اگر فشار بین المللی مداومی به مقامات ریاض وارد نشود، پیشرفتی در زمینه حقوق بشر و آزادی‌ها در عربستان محقق نخواهد شد.

این نهادها در ادامه بر ضرورت افزایش نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشری عربستان تاکید کردند و خواستار همکاری اعضای این شورا برای اطمینان از ادامه نظارت بر این وضعیت و انتشار جزئیات درباره آن شدند.

کدخبر: 91698 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین