خبر خطرناک ترکیه برای سوریه؛ از جنگنده‌های انگلیسی استفاده می‌کنیم

یک فرمانده نیروی هوایی ترکیه ماه گذشته میلادی به انگلیس رفته و جنگنده‌های «یورو فایتر تایفون» را مورد بررسی قرار داد؛ اقدامی که در دولت ترکیه بحثی داخلی بر سر خرید این جنگنده‌ها به راه انداخته است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان،  منابع آگاه به «میدل ایست آی» گفتند که اگر درخواست ترکیه از آمریکا برای خرید جنگنده‌های اف-۱۶ به سرانجام نرسد، ممکن است آنکارا به خرید جنگنده‌های یورو فایتر تایفون متمایل شود.

حسن کوچوکاکویوز، فرمانده نیروی هوایی ترکیه ماه گذشته میلادی به انگلیس - تولیدکننده اصلی کنسرسیوم یوروفایتر -  سفر کرده با مایکل وینگستون، همتای انگلیسی خود دیدار کرد.

یک منبع آگاه گفت: جنگنده‌های تایفون بسیار خوب و دارای کیفیت عالی هستند. آن‌ها می‌توانند تا زمانی که جنگنده‌های نسل پنجم به دستمان برسد و «تی‌اف-ایکس» را در ترکیه تولید کنیم، جایگزین موقتی باشند، البته در صورتی که اف-۱۶ به دستمان نرسد.

در ماه سپتامبر، ترکیه نامه‌ای به آمریکا ارسال کرد که در آن خواستار دریافت ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و ۸۰ کیت بروزرسانی شد. این پس از آن اتفاق افتاد که آنکارا دو سال پیش به دلیل خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه، از برنامه خرید جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ حذف شد.

منابع آگاه در آمریکا می‌گویند که دولت این کشور با فروش اف-۱۶ به ترکیه موافق است، اما موافقت خود را پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ ترکیه اعلام خواهد کرد، چرا که واشنگتن نمی‌خواهد به پیروزی مجدد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه کمک کند.

با این حال، تهدید نظامی اخیر ترکیه علیه کردهای شمال سوریه و مخالفت با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، ممکن است روند خرید اف-۱۶‌ها را پیچیده و زمان‌بر کند.

کدخبر: 91355 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین