رئیس جمهور فرانسه انتقام گرفت

کنسولگری فرانسه در الجزایر طبق دستورالعمل‌های سیاسی اکتبر گذشته رئیس جمهور این کشور جهت لغو امتیاز صدور ویزا برای مسؤولان الجزایری، با صدور ویزا برای ده‌ها تن از نمایندگان پارلمان الجزایر مخالفت کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از سایت العربی الجدید، کنسولگری فرانسه در الجزایر بر اساس حکم سیاسی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور در ابتدای اکتبر گذشته جهت لغو امتیاز صدور ویزا برای مسؤولان الجزایری، با صدور ویزا برای ده‌ها تن از نمایندگان پارلمان الجزایر مخالفت کرد.

ماکرون ابتدای اکتبر گذشته این حکم را پس از مخالفت الجزایر با تسهیل سفر شهروندان خود که به صورت غیرقانونی در فرانسه اقامت دارند، صادر کرد.

یک منبع در پارلمان الجزایر به العربی الجدید گفت: مدیریت پارلمان ماه‌ها است به دلیل وقت‌کشی و امتناع کنسولگری فرانسه در الجزایر از اعطای ویزای شنگن به ۱۵۰ نماینده پارلمان و خانواده‌های آنها، موفق به دریافت ویزا برای آنها نشده است.

این منبع افزود: ویزاهای نمایندگان برای مدتی نه چندان کوتاه (چهار ماه) نزد کنسولگری فرانسه باقی ماند و در نهایت مدیریت پارلمان تصمیم گرفت آنها را پس بگیرد و بخشی از آنها را به دیگر کنسولگری‌های اروپایی از جمله کنسولگری ایتالیا تحویل دهد.

به گفته منبع یاد شده، وقت‌کشی فرانسه در صدور ویزاهای نمایندگان به دلیل تصمیم قبلی مقامات این کشور برای امتناع از اعطای ویزا به مسؤولان الجزایری انجام شد و مقامات پاریس هنوز به تصمیم برای کاهش صدور ویزا پایبند هستند، در مقابل کنسولگری الجزایر در پاریس نیز از صدور مدارک سفر مهاجران الجزایری که به شکل غیرقانونی در فرانسه اقامت داشته و حکم اخراج آنها صادر شده، خودداری می‌کند و  به گفته مسؤولان پاریس تعداد این مهاجران الجزایری ۴۷۰۰ تن است که تنها ۸۳ تن از آنها توانسته‌اند از فرانسه خارج شوند.

کنسولگری فرانسه از ارائه توضیحاتی به پارلمان درباره علت مخالفتش با صدور ویزا برای نمایندگان الجزایری خودداری کرده و به پیام اعتراض‌آمیز کمیته امور خارجه پارلمان الجزایر به سفیر فرانسه در این کشور نیز پاسخ نداد.

این اطلاعات حاکی از این هستند که پاریس هنوز به تهدیدهای ماکرون در دوم اکتبر گذشته پایبند است، ماکرون در دیدار با جمعی از دانشجویان الجزایری گفته بود که قصد دارد به دلیل مخالفت الجزایر با همکاری در موضوع مهاجران غیرقانونی و بازگرداندن آنها به الجزایر، با امتناع از صدور ویزا برای مسؤولان الجزایری و خانواده‌های آنها و کاهش ۵۰ درصدی سهمیه ویزاهای اعطایی برای الجزایری‌ها جامعه حاکم در این کشور را تحت فشار بگذارد.

عمار بلانی، معاون وزیر خارجه الجزایر پیشتر تصمیم پاریس برای کاهش تعداد ویزاهای اعطایی به الجزایری‌ها را یک‌جانبه و نامتناسب با بُعد انسانی این موضوع دانست.

این مسایل نشان می‌دهند که بحران سیاسی الجزایر و فرانسه شکل جدید و اعلام نشده‌ای به خود گرفته به ویژه که هنوز پیامدهای بحران اکتبر گذشته تمام نشده و برخی تصمیماتی که دلیل اصلی بحران فعلی هستند، هنوز ادامه دارند.

با این حال ژان ایو لودریان، وزیر خارجه سابق فرانسه در ژانویه و آوریل گذشته بارها به الجزایر سفر کرد، همچنین ماکرون و عبد المجید تبون، رئیس جمهور الجزایر تماس‌های تلفنی متعددی با یکدیگر داشتند و تبون از ماکرون برای سفر به الجزایر دعوت کرد، علاوه بر اینها کاترین کولونا، وزیر خارجه جدید فرانسه با رمطان لعمامره، همتای الجزایری خود درباره عبور از بحران فعلی تماس تلفنی داشت.

کدخبر: 91299 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین