حماس وارد جنگ اوکراین شد؟

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خواستار توجه به چهار مسئله مهم برای پایه‌ریزی راهبرد آینده فلسطین شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری فلسطینی سما، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در سخنانی در جریان کنفرانس "حاکمیت فلسطین، متغیرهای استراتژیک و مسیرهای آینده" خواستار توجه به چهار نکته و مسئله مهم برای ترسیم راهبرد آینده فلسطین شد.

وی در این باره گفت: نخستین مسئله در سطح فلسطین نتایج نبرد "شمشیر قدس" است که یک جهش کیفی و یک تغییر استراتژیک در مدیریت درگیری با دشمن صهیونیستی است.

هنیه اظهار کرد: این نتایج هم در زمینه اتحاد ملت فلسطین نمایان شد و هم در زمینه پیوند معادله قدرت مقاومت مقدس و مسجدالاقصی. همچنین در پی این نبرد مسئله فلسطین بار دیگر مورد توجه امت اسلام و جهان قرار گرفت.

این مقام حماس ادامه داد: موضوع دوم مربوط به خروج آمریکا در بیش از چند میدان و به ویژه خروج از افغانستان است.

وی تاکید کرد: تردیدی وجود ندارد که قدرت مسلط آمریکا بر جهان دیگر این توانایی را ندارد که نفوذ نظامی، امنیتی و سیاسی خود را بر مناطق مختلف جهان از جمله مناطق عربی و اسلامی ما گسترش دهد. رسوایی اسرائیل در نبرد شمشیر قدس و خروج آمریکا و علاقه‌مندی آن به پرونده‌های جدید مانند مقابله با چین، روسیه و قدرت‌های در حال ظهور در جهان، تغییرات بسیار مهمی هستند که آثار و ابعاد راهبردی دارند و باید با دقت مورد توجه قرار گیرند.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس ادامه داد: مسئله سوم و مهم جنگ میان روسیه و اوکراین است. در ظاهر این جنگ صرفا میان روسیه و اوکراین است اما در واقع این نبرد میان روسیه و اردوگاه آن و غرب به رهبری آمریکا است. این جنگ گسترده‌ترین و برجسته‌ترین جنگ در مبارزات اردوگاه‌های جهانی از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون است.

هنیه تاکید کرد: دنیای بعد از جنگ مثل قبل از آن نخواهد بود و یقیناً با یک جهان چندقطبی مواجه خواهیم بود و دوران کنترل تک قطبی سیاست‌های بین‌المللی و جهانی به پایان خواهد رسید و این بی‌شک یک موضوع مهم است که تأثیرات خود را بر منطقه عربی و اسلامی ما و همچنین بر مسئله و درگیری ما با رژیم اشغالگر خواهد گذاشت.

وی افزود: چهارمین مسئله نیز این است که منطقه عربی و اسلامی ما مملوء از تناقضات درباره عادی سازی روابط، تلاش برای نفوذ اسرائیل در منطقه و ایجاد ائتلاف نظامی و امنیتی با برخی دولت‌های عربی است؛ طوری که به نظر می‌رسد موضوع فراتر از عادی سازی روابط است و تلاش می‌شود تا رژیم اسرائیل در منطقه ادغام شود.

هنیه تصریح کرد: اولویت‌های راهبردی در پرتو چهار مسئله مذکور؛ باید بر چهار بعد ۱ ـ مقاومت، ۲ ـ ایجاد ائتلاف‌های استراتژیک، ۳ ـ حرکت مردم از استراتژی انتساب به سمت استراتژی مشارکت در آزادسازی ۴ ـ گشودگی روابط با جامعه بین‌المللی استوار باشد.

وی همچنین تاکید کرد: مقاومت در غزه، کرانه باختری، سرزمین‌های ۱۹۴۸ و خارج در رأس اولویت‌های راهبردی قرار دارد که باید از حمایت پشتیبانی ملت ما و آزادگان جهان برخوردار شود.

کدخبر: 90903 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین