بغداد دست به کار شد؛ اعزام هیئت دولتی به کردستان

در حالی که تنش میان بغداد و اربیل بالا گرفته، یک هیئت عالی رتبه نظامی و امنیتی عراقی امروز (یکشنبه) وارد شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، یک منبع امنیتی عراقی در گفتگو با خبرگزاری شفق نیوز این کشور اعلام کرد: یک هیئت عالی رتبه از وزارت دفاع و وزارت کشور عراق و نیز فرماندهی عملیات مشترک این کشور امروز از بغداد به اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق رفت.

این منبع امنیتی اظهار کرد: هیئت عراقی امروز با مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و مسرور بارزانی، نخست وزیر این اقلیم دیدار خواهد کرد.

منبع یاد شده در ادامه گفت: این هیئت با فرماندهان نظامی و امنیتی وزارت پیشمرگ‌ها در اقلیم کردستان عراق و وزارت امور داخلی این اقلیم نیز دیدار خواهد کرد.

طبق گزارش شفق نیوز، ریبر احمد، وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق برای استقبال از هیئت یاد شده در فرودگاه بین‌المللی اربیل حضور یافت.

پیش از این نیز هیئت‌های مشابهی از بغداد برای گفتگو و هماهنگی در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و تنظیم طرح‌هایی برای مقابله با تشکل‌ها و گروهک‌های جنایات سازمان یافته و نیز شناسایی و بازداشت چهره‌های تحت تعقیب، سفرهایی به اقلیم کردستان عراق داشتند.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، این سفر در پی افزایش تنش از سوی مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان و رهبران ارشد اقلیم که روز شنبه در اظهاراتی تاکید کرده بودند که "این اقلیم با خون بنا شده و با خون نیز از آن حمایت خواهیم کرد"، انجام شد.
بارزانی شنبه در افتتاحیه نمایشگاهی اظهار کرده بود، "برخی بر این باورند که با زور و سلاح می‌توانند بر ما تسلط پیدا کنند اما این محال است".

همچنین رئیس حزب دموکرات کردستان گفت: "بحران سیاسی در عراق درمورد بغداد و اقلیم کردستان عمیق است و ما خواستار این هستیم که قانون اساسی داور میان دو طرف باشد".

علاوه بر اینها بارزانی در اظهارات خود به برخی تلاش‌ها خارج از قانون اساسی، برای کنترل بر اختیارات اقلیم کردستان اشاره کرد.

همزمان با این تنش کلامی، گروه‌های چارچوب هماهنگی اقدامات خود برای بررسی تشکیل کابینه‌ای جدید بدون جریان صدر که نمایندگانش هفته گذشته استعفا کردند، آغاز کردند.

استعفای نمایندگان جریان صدر معادلات سیاسی در عراق را بر هم زد و شرایط تشکیل کابینه و انتخاب نخست وزیر را در هاله‌ای از ابهام فرو برد.

از طرف دیگر اقلیم کردستان عراق پس از ماه‌ها اختلاف نظر با بغداد بر سر حکم فوریه گذشته دادگاه فدرال که قوانین بخش نفت و گاز در اقلیم کردستان عراق را شبه مستقل و بر خلاف قانون اساسی این کشور دانسته بود، تلاش‌هایی را برای راه‌اندازی دو شرکت نفتی، اولی ویژه استخراج نفت و دومی صادرات و فروش نفت خام آغاز کرد.

همچنین پیش از این چندین حمله پهپادی و راکتی به برخی پایگاه‌ها در شهر اربیل و دیگر مناطق این اقلیم شده بود که اربیل گردان‌های حزب‌الله عراق را عامل آنها دانسته بود.

کدخبر: 90897 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین