انتشار دلخراش‌ترین آمار یونیسف از جنگ دوم جهانی به بعد

سازمان یونیسف اعلام کرد که تعداد کودکان آواره در جهان به ۳۶.۵ میلیون تن در اواخر سال میلادی گذشته رسید که این بالاترین آمار ثبت شده از زمان جنگ جهانی دوم است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از القدس العربی، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای به مناسبت نزدیک شدن به روز جهانی آوارگان در  ۲۰ ژوئن عنوان داشت: نزاع و خشونت و بحران‌های دیگر در جهان، باعث آواره شدن ۳۶.۵ میلیون کودک از خانه‌هایشان در اواخر سال ۲۰۲۱ شد و این بالاترین آمار ثبت شده از زمان جنگ جهانی دوم است.

در این بیانیه آمده است، طبق این آمار، ۱۳.۷ میلیون کودک پناهنده و پناهجو هستند و حدود ۲۲.۸ میلیون کودک در داخل کشورهایشان به دلیل نزاع و خشونت از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

طبق این بیانیه، این آمارها شامل کودکان آواره شده به دلیل بحران‌های زیست محیطی و کسانی که اخیراً در سال ۲۰۲۲ از جمله به دلیل جنگ اوکراین آواره شدند، نمی‌شود.

یونیسف تاکید کرد، افزایش تعداد کودکان آواره شده به دلیل بحران‌های پی در پی از جمله درگیری‌های شدید همچون در افغانستان و شکننده بودن اوضاع همچون در کنگو یا در یمن و بحران‌های مرتبط با آثار تغییر آب و هواست که به افزایش تعداد کودکان آواره شده به بیش از ۲.۲ میلیون کودک طی سال گذشته انجامید.

در این بیانیه آمده است، یک سوم کودکان آواره شده در آفریقا در جنوب صحرا و یک چهارم آنها در اروپا و آسیای مرکزی و ۱۳ درصد در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. یونیسف در این بیانیه خود از کشورها خواست تا به تعهدات خود نسبت به حقوق کودکان آواره شده و مصون نگه داشتن آنها در مقابل تبعیض و ارائه حمایت برابر به تمامی کودکان از هر کشوری پایبند باشند.

کدخبر: 90762 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • سروان شهید رضا کریمی از کارکنان تیپ ۵۵ هوابرد شیراز سه شنبه ۱۴ تیرماه در حین اجرای عملیات آموزش چتربازی دچار سانحه شد…