نامه دلخراش نماینده سازمان ملل به زنان افغان

نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل در افغانستان در آخرین بیانیه خود با اشاره به اینکه تنها راه رو به جلو در افغانستان از طریق مشارکت سیاسی به‌دست می‌آید، تاکید کرد که این کشور برای جامعه جهانی بسیار مهم است و نباید فراموش شود.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، مأموریت «دبورا لاینز»، نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل در افغانستان پایان یافت. او در آخرین بیانیه‌ خود تأکید کرد که افغانستان برای جامعه جهانی «بسیار مهم است و نباید فراموش شود».

لاینز در این بیانیه‌ که امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ جوزا) منتشر شده، گفت که باعث افتخار بود که به‌عنوان یک زن به‌عنوان نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان در مارچ ۲۰۲۰ انتخاب شد.

وی افزود که اکنون به‌عنوان یک زن بسیار «دردناک‌تر است که خواهران افغان خود را در شرایطی که هستند رها می‌کنم».

لاینز در بخشی از بیانیه‌ خود تاکید کرد که قلب او برای میلیون‌ها دختر که از حق تحصیل محروم شده‌اند و بسیاری از زنان افغان که خانه‌نشین هستند، می‌تپد.

وی با اشاره به محدودیت بر اشتغال زنان، افزود که طعنه‌آمیز است در حالی که فضا برای کمک به بازسازی افغانستان وجود دارد، نیمی از جمعیت محدود شده‌اند و از سهم‌گیری آنها در بازسازی جلوگیری می‌شود.

لاینز تصریح کرد که او متقاعد شده‌ است که «بهترین امید در یک استراتژی تعامل است که به طالبان نشان می‌دهد که سیستمی که زنان، اقلیت‌ها و افراد با استعداد را مستثنی می‌سازد، دوام نخواهد آورد».

وی گفت که دفتر معاونت سازمان ملل یا یوناما به‌عنوان یک ناظر و گزارشگر معتبر در مورد رویدادها در منطقه و یک پیوند قابل اعتماد بین مردم افغانستان، مقامات حاکم و جامعه بین‌المللی باقی خواهد ماند.

وی تأکید کرد که افغانستان برای جامعه جهانی بسیار مهم است و نباید فراموش شود.

لاینز در بخشی از بیانیه‌‌ خود به توافق دوحه میان آمریکا و طالبان اشاره کرد و گفت که در زمان امضای این توافق، استراتژی سازمان ملل این بود که برای به‌ نتیجه‌رسیدن مذاکرات هر کاری را انجام دهد.

به گفته‌ او، این کار بیش از هر چیز به‌معنای حمایت از دولت افغانستان برای حفظ فضا برای مذاکره بود.

نماینده‌ پیشین سازمان ملل گفت که زمان زیادی صرف تقویت مذاکرات بین‌الافغانی، ایجاد اعتماد و اجماع منطقه‌ای شد که موفقیت این تلاش‌ها می‌توانست توافق بین‌جمهوریت و طالبان بر سر تشکیل یک دولت موقت باشد که طالبان نیز شامل آن می‌بودند.

به گفته‌ او، در صورت تشکیل چنین دولت، از دستاوردهای حقوق بشری، مدنی، سیاسی و زنان محافظت می‌شد. او در عین حال گفته است که ثابت شد که «این غیرممکن است و جمهوریت حتی قبل از خروج آخرین نیروهای بین‌المللی سقوط کرد».

لاینز گفت که پس از تسلط طالبان، یوناما به این نتیجه رسید که علی‌رغم سیاست‌های افراطی طالبان که حقوق زنان، آزادی رسانه‌ها و نمایندگی سیاسی فراگیر را محدود می‌کند، تنها راه رو به جلو از طریق مشارکت سیاسی است.

کدخبر: 90326 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین