ژاپن کره شمالی را محاصره کرد؟

وزیر دفاع ژاپن ابراز امیدواری کرد که اطلاعات نظامی بار دیگر با کره جنوبی به اشتراک گذاشته شود. او همچنین از برنامه‌هایی با استرالیا برای تقویت آموزش با هدف افزایش عملیات مشترک بین نیروهای دفاعی دو طرف خبر داد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری کیودو، این اظهارنظر از سوی «نوبو کیشی» وزیر دفاع ژاپن پس از آن مطرح شد که همتای او از کره‌جنوبی اعلام کرد توافقی که زمانی در دولت قبلی توکیو در آستانه فسخ بود، باید عادی شود.

وی افزود: امیدوارم تبادلاتی بین دو طرف در جهت عملیات روان‌تر موافقت‌نامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی صورت گیرد.

اظهارات وی در نشست خبری پس از آن مطرح شد که پارک جین، وزیر دفاع کره جنوبی در واشنگتن گفت: ما می‌خواهیم این توافق امنیت عمومی اطلاعات نظامی به زودی زود با توسعه روابط بین دو کشور عادی شود.

با روی کار آمدن یون سوک یول به عنوان رئیس جمهوری کره جنوبی در ماه گذشته میلادی، دو کشور امیدوارند که روابط سیاسی‌اشان پس از تخریب شدن‌های مربوط به دوران جنگ دوم جهانی بهبود یابد.

سخنگوی ارشد دولت ژاپن نیز بر اهمیت این توافق تاکید کرد و گفت: تقویت روابط و همکاری در حوزه امنیت بین سئول و توکیو و همکاری در راستای ثبات و صلح منطقه‌ای مهم است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط جدی امنیتی از جمله آزمایش‌های مکرر موشکی بالستیک کره شمالی، همکاری با ثبات بین سئول و کره جنوبی مهم است.

در این میان، وزیر دفاع ژاپن و ریچارد مارلس، همتای استرالیایی وی در توکیو به خبرنگاران گفتند که دو کشور برنامه‌هایی را برای تقویت آموزش با هدف افزایش عملیات مشترک بین نیروهای دفاعی دو طرف تایید کرده‌اند.

در ژانویه ۲۰۲۲، فومیو کیشیدا و اسکات موریسون، نخست وزیر کنونی ژاپن و نخست وزیر وقت استرالیا توافق دسترسی متقابل دوجانبه‌ای را با هدف تسهیل استقرار سربازان در کشورهای یکدیگر به منظور انجام مانورهای نظامی و عملیات نجات امضا کردند. البته زمان‌بندی آن هنوز محقق نشده است.

کدخبر: 90113 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین