پوتین ترکیه را محکوم کرد

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه تاکید کرد که عملیات ویژه ترکیه در خاک سوریه اقدامی غیرمنطقی است و می‌تواند باعث تشدید اوضاع در منطقه شود و به همین دلیل، مسکو به آنکارا توصیه می‌کند که اوضاع را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری «تاس»، "الکساندر لاورنتیف"، نماینده ویژه رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در امور سوریه امروز، چهارشنبه در آغاز مذاکرات "ترکیب آستانه" در پایتخت قزاقستان اعلام کرد که عملیات ویژه ترکیه در خاک سوریه می‌تواند باعث تشدید وخامت اوضاع در منطقه شود. به گفته وی، در همین راستا، مسکو به آنکارا توصیه می‌کند که اوضاع را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کند.

نماینده ولادیمیر پوتین در امور سوریه ادامه داد: «ما معتقدیم که این اقدامی غیرمنطقی خواهد بود که ممکن است به بی ثباتی اوضاع، تشدید تنش و دور جدیدی از رویارویی مسلحانه در این کشور منجر شود.»

لاورنتیف افزود: «در جریان مذاکرات مربوط به سوریه که در 15 تا 16 ژوئن (25 و 26 خرداد ماه) در نورسلطان برگزار می‌شود، روسیه از همکاران ترکیه‌ای می‌خواهد تا از این اقدام خودداری کنند و مسائل را از طریق گفت‌وگو بین طرف‌ها حل و فصل کنند و در این رابطه، مسکو آماده است حمایت لازم را برای این منظور انجام دهد.»

روسیه: آمریکا همچنان در حال غارت میادین نفتی در سوریه است

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه همچنین اعلام کرد که آمریکا به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، همچنان به فعالیت‌های غارتگرانه خود در مناطق شمال شرق سوریه ادامه می‌دهد. به گفته وی، رسیدگی به موضوع حضور غیرقانونی آمریکا در خاک جمهوری عربی سوریه به بهانه مبارزه با تروریست‌ها بسیار مهم است.

لاورنتیف تاکید کرد: در واقع واحدهای نظامی آمریکایی که در شمال شرق سوریه حضور دارند، عمدتاً به حفاظت از میادین نفتی مشغولند و ادامه غارت گنجینه ملی این کشور را تضمین می‌کنند.

این مقام روس همچنین حملات اسرائیل به خاک سوریه را غیرقابل قبول نامید و یادآور شد که این موضوع در جریان مذاکرات نورسلطان بررسی خواهد شد.

وی توضیح داد: «ما موضوع افزایش حملات به خاک سوریه توسط اسرائیل را بررسی خواهیم کرد. به عقیده ما لازم است روی این تمرکز کنیم، برای اینکه ادامه این حملات غیرقابل قبول است.  اخیراً حمله‌ای به فرودگاه بین المللی دمشق انجام شده که طی آن باند فرودگاه آسیب دید و دیگر امکان دریافت پروازهای بین المللی را ندارد.»

 الکساندر لاورنتیف همچنین یادآور شد که به عقیده مقامات مسکو، زمان پایان دادن به مکانیسم کمک های فرامرزی برای سوریه فرا رسیده است. وی تاکید کرد که هیچ کدام از تعهدات کشورهای غربی برای اجرای طرح‌های بازسازی که یک سال پیش ارائه شده بود، انجام نشده است.

لازم به یادآوری است که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ( 15 و 16 ژوئن/ 25 و 26 خرداد ماه)، پایتخت قزاقستان میزبان نشست طرف‌های شرکت کننده در "ترکیب آستانه" است. در این نشست هیئت‌های نمایندگی از کشورهای ضامن: روسیه، ترکیه و ایران، دولت سوریه و مخالفان سوری حضور خواهند داشت. هیئت ناظران از سازمان ملل به سرپرستی رابرت دان، مسئول سیاسی دفتر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، هیئتی از اردن، نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

کدخبر: 90086 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین