نامه بی‌سابقه پادشاه عربستان به همتای عمانی خود

منابع مختلف از نامه مکتوب پادشاه عربستان به هیثم بن طارق پادشاه عمان خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «هیثم بن طارق» پادشاه عمان روز سه شنبه پیامی کتبی از سوی «ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان دریافت کرد.

بر اساس گزارش منابع مختلف، این پیام به هماهنگی و همکاری بین دو کشور مربوط می‌شود.

این پیام همزمان با افشای میانجیگری عمان است که منجر به از سرگیری مذاکرات بین عربستان سعودی و انصارالله یمن شد.

دو منبع آگاه سه‌شنبه اعلام کردند که عربستان مذاکرات مستقیم را با جنبش انصارالله آغاز کرده است و طرفین «امنیت در طول مرزهای سعودی و روابط آتی پس از هر گونه توافق صلح با یمن» را بررسی کردند. امکان گفت‌وگوهای مجازی میان مقامات ارشد عربستان و انصارالله با میانجیگری سازمان ملل و عمان فراهم شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از این منابع تاکید کرد: «مذاکرات پراکنده ای میان طرفین در ماه گذشته و قبل از تمدید توافق آتش بس با میانجیگری سازمان ملل -که در دوم ژوئن برای 2 ماه دیگر تمدید شد- برگزار شد».

بر اساس گزارش این منابع مذاکراتی به صورت مجازی بین مسئولان بلندپایه سعودی و انصارالله برگزار شده است و در صورت وجود پیشرفت کافی، برنامه‌ای نیز برای برگزاری نشستهای مستقیم در مسقط پایتخت عمان وجود دارد.دولت سعودی و انصارالله یمن نیز در این باره واکنشی نداشته‌اند.

این منابع همچنین اعلام کردند که «مسئولان سعودی و انصارالله یمن در حال بررسی توافق بلند مدتی برای امنیت مرزها هستند».

در حالی که صنعاء بر ضرورت بازگشایی راه‌های انسانی جهت کاهش رنج ملت یمن تاکید دارد، دولت مستعفی و متحدان ائتلاف سعودی خواستار بازگشایی راه‌های بیشتری برای انتقال نیروها و تجهیزات خود در این منطقه راهبردی هستند.

دولت صنعاء ضمن رد این تاکتیک‌های جنگ‌طلبانه و با دعوت طرف مقابل به گفت‌وگوی صادقانه، تاکید می‌کند که درصورت به بن‌بست رسیدن مذاکرات، به صورت یک‌جانبه طرح ارائه خواهد داد.

این در حالی است که ائتلاف متجاوز سعودی همچنان به نقض گسترده آتش بس در الحدیده ادامه می‌دهد. سعودی‌ها طی 24 ساعت گذشته 36 مرتبه آتش بس در الحدیده را نقض کرده‌‌اند. آتش بس در دیگر استان‌ های یمن نیز توسط ائتلاف سعودی نقض می‌‌شود.

کدخبر: 90085 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین