خبر خوش پوتین برای طالبان/ روسیه حکومت جدید افغانستان را به رسمیت می‌شناسد؟

نماینده ویژه پوتین برای افغانستان با اظهار اینکه چشم‌انداز برسمیت شناختن طالبان وجود دارد، تصریح کرد که مسکو صرفنظر از دیگران در این باره تصمیم می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «ضمیر کابلوف» مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین برای افغانستان اظهار داشت که مسکو بدون توجه به نظر آمریکا یا دیگر کشورها درباره به‌رسمیت شناختن طالبان تصمیم خواهد گرفت.

کابلوف به شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: چشم‌انداز به‌رسمیت شناختن طالبان وجود دارد و شرایط آن توسط رئیس جمهور پوتین و وزیر خارجه لاوروف توصیف شده است.

وی افزود: «دولت فراگیر قومی باید اولین گام در این راه باشد. ما این را پنهان نمی‌کنیم و در این باره صراحتاً به شرکای افغان خود می‌گوییم. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، زمینه برای بحث جدی فراهم می‌شود».

نماینده ویژه پوتین خاطرنشان کرد که در حال حاضر تصمیم‌گیری ایجاد چنین دولتی برای طالبان دشوار است اما «این مانع روانی باید مورد مذاکره قرار بگیرد».

کابلوف ادامه داد: آن‌ها به خاطر حفظ قدرت باید با این موافقت کنند، ما این را خیلی صریح می‌گوییم.

پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تصریح کرده بود که روسیه درصورت ایجاد یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان برای به‌رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک دولت طالبان تلاش خواهد کرد.

لاوروف با تاکید بر اینکه فراگیری دولت طالبان نه تنها از نظر قومی، بلکه باید از نظر سیاسی نیز باشد، گفته بود که در حال حاضر اعضای ازبک، تاجیک و هزاره در دولت طالبان حضور دارند، اما همه این افراد از نظر سیاسی اعضای طالبان هستند.

کدخبر: 90081 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • پکن اتهامات رئیس ناسا را مبنی بر اینکه چین قصد دارد با برنامه فضایی نظامی خود «ماه را تصرف کند» رد کرده و هدف این…