فرانسه از این تماس تلفنی تعجب کرد

وزرای خارجه فرانسه و الجزایر در جریان گفت‌وگوی تلفنی با یکدیگر به بررسی روابط دوجانبه پرداختند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از سایت المیادین، وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، کاترین کولونا، وزیر خارجه جدید این کشور با رمطان لعمامره، همتای الجزایری خود تماس تلفنی برقرار کرد.

این نخستین تماس تلفنی بین دو طرف از زمان انتصاب کاترین کولونا در منصب وزیر خارجه فرانسه به شمار می‌آید و هر دو طرف به دنبال شکستن یخ روابط چند ماهه میان خود هستند.

کاترین کولونا و رمطان لعمامره در جریان این گفت‌وگوی تلفنی بر قصد خود برای تداوم پویایی مثبت در روابط دوجانبه بین فرانسه و الجزایر تأکید کردند.

وزیر خارجه الجزایر در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: با همتایم (کاترین کولونا) رایزنی ثمربخشی در خصوص چشم انداز همکاری متوازن و مفید بین دو طرف و گفت‌وگویی درباره ثبات و شکوفایی در سطوح امنیتی و بین‌المللی داشتیم.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد، وزرای خارجه فرانسه و الجزایر در جریان این تماس تلفنی آخرین تحولات در روابط الجزایر-اسپانیا را مورد بررسی قرار دادند و بر پایبندی خود به روابط خوب بین شرکای اروپایی و همسایگان در سواحل جنوبی دریای مدیترانه تاکید کردند.

پس از آنکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه وجود ملت الجزایر قبل از استعمار فرانسه را زیر سوال برد و نخبگان حاکم در الجزایر را به این امر متهم کرد که باعث" کینه توزی" علیه فرانسه می‌شوند، روابط دو کشور دچار تنش شد و در نهایت ریاست جمهوری الجزایر دوم اکتبر سفیرش در پاریس را فراخواند و اظهارات ماکرون را "توهین آمیز" خواند.

عبد المجید تبون، رئیس جمهور الجزایر در واکنش به اظهارات ماکرون تاکید کرده بود: نباید به تاریخ ملت‌ها لطمه زد و نباید الجزایری‌ها خوار شمرده شوند.

او افزود: ماکرون با این اظهارات در کنار توجیه‌کنندگان استعمار ایستاد.

کدخبر: 89976 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • با کودکی که در شب دندان قروچه می کند و به هنگام عصبانیت دندان هایش را به شدت به هم می فشارد، چگونه رفتار کنیم؟