ورود نفت‌کش‌ها به یمن آزاد شد؟

فرستاده سازمان ملل به یمن در سخنانی ضمن ستودن تمدید آتش‌بس در یمن، نسبت به تاخیر در اجرای مفاد این توافقنامه هشدار داد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان،  به نوشته روزنامه العربی الجدید، هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن در سخنانی در جریان نشست شورای امنیت در نیویورک تمدید توافقنامه آتش‌بس در یمن توسط طرف‌های درگیر در این کشور را ستود.

وی درباره وضعیت آتش‌بس در یمن گفت: از نظر نظامی، آتش بس ادامه دارد. از ابتدای توافق هیچ حمله هوایی در داخل یمن یا حملات فرامرزی از یمن صورت انجام نشده است و ما همچنین شاهد کاهش قابل توجهی در تعداد تلفات غیرنظامیان بوده‌ایم.

گروندبرگ افزود: علی‌رغم کاهش کلی درگیری‌ها، اما همچنان گزارش‌هایی مبنی بر نقض آتش‌بس و درگیری مسلحانه در چندین جبهه وجود دارد اما سازمان ملل نمی‌تواند به صورت مستقل این گزارش‌ها را تأیید کند.

وی در ادامه ازسرگیری پروازها میان صنعا و اردن پس از چند سال وقفه را ستود و اعلام کرد که طی دوره گذشته هشت پرواز تجاری نیز میان قاهره و صنعا انجام شده است.

فرستاده سازمان ملل همچنین نسبت به تداوم این روند و ورود سوخت به یمن ابراز امیدواری کرد.

وی در ادامه گفت که آتش‌بس باید به کاهش درد و رنج اهالی استان تعز نیز منجر شود و آزادی حمل و نقل برای آنها تضمین شود.

فرستاده سازمان ملل به یمن ادامه داد: آتش بس فرصت نادری برای حرکت به سمت صلح فراهم می‌کند.

گروندبرگ در بخش دیگری از اظهاراتش نسبت به شکننده بودن آتش‌بس در یمن و تاخیر در اجرای مفاد آن هشدار داد و گفت که اگر مفاد آتش‌بس اجرایی نشود ممکن است که تمامی دستاوردها و روند مثبت از بین برود.

وی تصریح کرد: قرار دادن اجرای یک بند در گرو بند دیگر و اظهارات رسانه‌ای تنش‌آمیز میان طرف های یمنی منجر به تضعیف آتش‌بس خواهد شد. امور در نهایت به دست خود طرف‌های یمنی رقم خواهد خورد و آنها هستند که باید در راستای منافع ملت یمن به توافق پایبند باشند.

فرستاده سازمان ملل با اشاره به موارد اختلافی میان طرف‌های درگیر در یمن، تاکید کرد که این اختلافات عمدتا سیاسی هستند.

گروندبرگ همچنین با اشاره به برنامه و تلاش‌های خود در هفته‌های آتی، بر تمایل خود به دستیابی به راه‌حل‌های پایدارتر در راستای برآورده کردن نیازهای فوری اقتصادی و امنیتی" تاکید کرد و گفت که قصد دارد مذاکرات را در مسیرهای اقتصادی و امنیتی آغاز کند.

کدخبر: 89954 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین