عربستان این چهره‌ها را تحریم کرد/ نام ایرانی‌ها هم در لیست به چشم می‌خورد؟

سازمان امنیت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه مدعی شد که افراد و گروههای مختلفی را در لیست تروریستی خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، سازمان امنیت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه مدعی شد که افراد و گروههای مختلفی را در لیست تروریستی خود قرار داده است.

شبکه خبری العربیه گزارش داد، سازمان امنیت کشور عربستان روز سه شنبه هشت فرد و ۱۱ سازمان را در لیست تروریستی قرار داده است. ادعای ریاض این است که این افراد و سازمانها از انصارالله یمن حمایت می‌کنند.

این سازمان با این ادعا که انصارالله وابسته به ایران است و حمایت از این جنبش، در ضمن جرایم موسوم به تروریستی است، مدعی شد که صدور این حکم، بنا بر بیانیه صادره از سوی وزارت کشور سعودی است که در آن از انصارالله به عنوان یک گروه تروریستی یاد شده است.

به گفته این نهاد سعودی، ریاض قصد دارد با این اقدامات، تأثیرگذاری انصارالله را متوقف و مهمترین افراد و سازمانهایی را هدف قرار دهد که از این گروه حمایت مالی می‌کنند. عربستان بدون اشاره به جنایات خود در یمن، مدعی است که اقداماات انصارالله، منافع یمن را به خطر می‌اندازد.

با استناد به آیین‌نامه موسوم به مبارزه با جرایم تروریستی و تأمین مالی آن در عربستان، هر کسی که در این کشور متهم به حمایت از تروریسم شود، همه داراییها و اموالش بلوکه خواهد شد.

این ادعا در حالی از سوی عربستان سعودی مطرح می‌شود که این کشور به همراه آمریکا یکی از حامیان اصلی تروریسم در منطقه خاورمیانه و سراسر جهان به شمار می‌روند.

ریاض افراد زیر را در لیست تروریستی خود قرار داده است: «صالح بن محمد بن حمد بن شاجع»، «نبیل بن عبدالله بن علی الوزیر»، «إسماعیل بن إبراهیم الوزیر»، «قصی بن إبراهیم الوزیر»، «علی بن ناصر قرشة»، «زید بن علی بن یحیى الشرفی»، «عبدالله بن أبکر عبدالباری» و «صدام بن أحمد بن محمد الفقیه». همه این افراد، شهروندان یمنی هستند.

سازمانهایی که عربستان در لیست تروریستی خود قرار داده عبارت است از: شرکت بازرگانی-نفتی «سام اویل»، مؤسسه بازرگانی الزهراء شرکتهای ابراج الیمن و الذهب الأسود، شرکت واردات فرآورده‌های نفتی «فیول أویل»، شرکت بازرگانی «سلم رود»، شرک خدمات نفتی «أبکر»، شرکت صنایع نفتی  «الفقیه»، شرکت بین المللی دخانیات سبأ، شرکت «اویل پرایم»، شرکت بازرگانی «یمن أبوت» و شرکت «صحاری». مقر این شرکتها و مؤسسات در یمن است.

در همین ارتباط، کشورهای عضو «مرکز مقابله با تأمین مالی تروریسم» که عربستان سعودی عضو آن است، هفته گذشته اسامی ۱۳ فرد و سه گروه را در لیست «تروریستی» قرار دادند. نام سه نفر از کسانی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتباط دارند، نیز در این لیست قرار دارد. دو نفر از این افراد تبعه ایران و یک نفر دیگر تبعه لبنان است.

کدخبر: 89939 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین