این دیدار پوتین را غافلگیر می‌کند؟/ ملاقات ناگهانی چهره‌های امنیتی آمریکا و چین

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دیدار با مدیر دفتر کمیسیون مرکزی روابط خارجی حزب حاکم چین، خواستار باز ماندن خطوط ارتباطی بین پکن و واشنگتن شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید شامگاه دوشنبه با «یانگ جیه‌چی» مدیر دفتر کمیسیون مرکزی روابط خارجی حزب حاکم چین در لوکزامبورگ دیدار کرد.

سالیوان در این دیدار، که در بحبوحه تنش‌های اخیر بین آمریکا و چین درخصوص مسائل مختلفی از جمله تایوان و اوکراین انجام شد، از واشنگتن و پکن خواست تا خطوط ارتباطی خود را برای مدیریت رقابت در عرصه جهانی باز نگه دارند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کاخ سفید طی بیانیه‌ای درباره این دیدار گفت: «این دیدار که پس از تماس تلفنی آنها در ۱۸ می، انجام شد شامل گفتگوی صریح، اساسی و سازنده در مورد پاره‌ای از مسائل امنیتی منطقه‌ای و جهانی و همچنین موضوعات کلیدی در روابط ایالات متحده و چین بود».

این دیدار در حالی صورت گرفته که «وی فنگه» وزیر دفاع چین روز جمعه در دیداری کم سابقه با «لوید آستین» همتای آمریکایی خود تهدید کرده بود اگر تایوان اعلام استقلال کند، پکن در آغاز جنگ تردید نخواهد کرد.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراََ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

علاوه بر این، «ژانگ ژنژونگ» معاون معاون رئیس ستاد مشترک مرکزی کمیسیون نظامی چین روز شنبه ضمن سخنرانی در نشست امنیتی سنگاپور اعلام کرد آمریکا به‌دنبال ایجاد هژمونی در منطقه اقیانوس هند-آرام است.

چندی پیش نیز وزارت بازرگانی چین ضمن انتقاد شدید از طرح تجاری جدید بین آمریکا و تایوان، گفت این طرح زمینه‌سازی برای به‌رسمیت شناختن تایپه در زنجیره تأمین جهانی است. 

کدخبر: 89647 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین