افشای اطلاعات دسته اول اوکراین از ارتش روسیه

بر پایه ارزیابی سازمان اطلاعاتی ارتش اوکراین، برنامه‌ریزی‌های نیروهای مسلح روسیه برای چند ماه دیگر تمدید شده است. ظاهرا روسیه برنامه‌های خود را وابسته به میزان موفقیت در منطقه دونباس کرده که درگیری شدید در آن ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، کارشناسان موسسه آمریکایی مطالعات جنگ با استناد به وادیم اسکیبیتسکی، قائم مقام رئیس اطلاعات ارتش اوکراین ارزیابی می‌کنند که برنامه‌های عملیاتی ارتش روسیه دست‌کم برای ۱۲۰ روز دیگر و تا ماه اکتبر تمدید شده است.

خبرگزاری آلمان روز یک‌شنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) به نقل از این کارشناسان نوشت، ارتش روسیه برنامه‌های خود را وابسته به میزان موفقیت در منطقه دونباس کرده و در عین حال تقریبا به طور ماهانه آنها را با شرایط روز تطبیق می‌دهد.

نیروهای روسی پس از ناکامی در تصرف کی‌یف، پایتخت و خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین نیروهای خود را در منطقه دونباس، شامل دونتسک و لوهانسک در شرق این کشور متمرکز کرده‌اند.

کارشناسان آمریکایی با توجه به اطلاعات دریافتی برآورد می‌کنند مسکو باور ندارد بتواند به سرعت به اهداف خود در تجاوز نظامی به اوکراین دست پیدا کند.

تلاش روسیه برای جبران ناکامی‌ها

ظاهرا ارتش روسیه تلاش می‌کند ناکامی‌های خود در پیشروی سریع در روزهای نخست حمله تجاوزکارانه به اوکراین که ۲۴ فوریه آغاز شده را جبران کند.

به گزارش دویچه‌وله، به گفته وادیم اسکیبیتسکی در حال حاضر ۱۰۳ گردان از نیروهای مسلح روسی در اوکراین حضور دارند و روسیه می‌تواند با ۴۰ گردان رزمی آنها را تقویت کند.

نیروهای روسی پس از تصرف اغلب مناطق لوهانسک از حدود ده روز پیش بمباران شدید و پیشروی در شهر صنعتی سیورودونتسک را آغاز کردند.

سیورودونتسک بزرگترین شهر منطقه لوهانسک است که هنوز به طور کامل به تصرف نیروهای روسی یا جدایی طلبان مورد حمایت مسکو در نیامده است.

بنابر گزارش‌ها نبرد بر سر کنترل کارخانه شیمیایی آزوت این شهر به شدت ادامه دارد. نیروهای اوکراینی می‌گوید هنوز کنترل این کارخانه را در اختیار دارند.

سرهی گایدای، فرماندار لوهانسک در یک مصاحبه تلویزیونی گفته این کارخانه در محاصره کامل قرار ندارد و نبردها در خیابان‌های اطراف آن ادامه دارد.

پناه گرفتن چندصد غیرنظامی در کارخانه شیمی

به گفته مقام‌های محلی از آنجا که نظامیان روسی مناطق مسکونی سیورودونتسک را به شدت بمباران و تخریب کرده‌اند صدها شهروند غیرنظامی به پناهگاه‌های کارخانه شیمی پناه برده‌اند.

فرماندار لوهانسک می‌گوید شاید تمام غیرنظامیان مایل به ترک تاسیسات کارخانه باشند اما در حال حاضر امکانی برای خروج امن آنها وجود ندارد.

شهردار سیورودونتسک می‌گوید از حدود دو ماه پیش آب لوله‌کشی و برق این شهر تقریبا به طور کامل قطع شده اما هنوز حدود یک سوم آن تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارد.

فرماندار لوهانسک وضعیت این منطقه را بحرانی‌تر از بقیه مناطق اوکراین توصیف کرده و در یک پیام ویدئویی می‌گوید امکان ندارد بتوان تعداد حمله‌ها را شمرد.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین می‌گوید نیروهای روسی زیرساخت‌های غیرنظامی مناطق مجاور را به شدت مورد حمله قرار داده‌اند اما واحدهای اوکراینی مستقر در این مناطق موفق شده‌اند در مقابله با این حمله‌ها مقاومت کنند.

اطمینان به پیروزی، افتخار به مدافعان

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در تازه‌ترین پیام ویدئویی روزانه خود تاکید کرد به مدافعان اوکراینی افتخار می‌کند که هفته‌هاست جلوی پیشروی نیروهای روسی را گرفته‌اند.

زلنسکی تاکید کرد اکنون ۱۰۸ روز از آغاز تجاوز نظامی نیروهای روسی می‌گذرد اما دونباس هنوز مقاومت می‌کند. او افزود اوکراین همه تلاش خود را می‌کند تا روس‌ها از آنچه کرده‌اند پشیمان شوند و پاسخگوی "هر قتل و هر حمله علیه کشور زیبای ما" باشند.

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین به تازگی گفته جنگ در این کشور می‌تواند دو تا شش ماه دیگر ادامه پیدا کند. زلنسکی ابراز اطمینان کرد مردم اوکراین پیروز این جنگ خواهند بود.

کدخبر: 89442 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین