پیام تند صدر در روز سالگرد تاسیس حشدالشعبی

رهبر جریان صدر عراق در بیانیه‌ای با اعلام اینکه نباید اجازه سوءاستفاده از حشد شعبی داده شود، بر وارد نکردن این نیروی نظامی در امور سیاسی، تجاری و اختلاف نظرهای سیاسی تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از شفق نیوز، مقتدی صدر،‌ رهبر جریان صدر به مناسبت سالگرد فتوای آیت الله سیستانی، مرجع عالی قدر شیعه عراق و تاسیس حشد شعبی در ۲۰۱۴ در بیانیه‌ای در فیسبوک، فتوا و ایجاد حشد شعبی را ستود، اما همچنین بر ضرورت سازماندهی رهبران آن مبتنی بر اصل تمرکزگرایی تاکید و اعلام کرد که حشد شعبی باید از جناح‌های سیاسی و گروه‌های سیاسی نظامی "خودسر" دوری کند.

وی تاکید کرد که نباید اجازه سوء استفاده از حشد شعبی داده شود چرا که اولاً باید آبروی جهاد و مجاهدین و خون آنها حفظ شود ثانیاً در راستای تقویت نیروی امنیتی عراق عمل کند و نهایتا اینکه حشد ملی باشد تا حشد شعبی، تا تمامی عراقیان به آن بعنوان نیروی امنیتی ملی بنگرند.

وی همچنین تاکید کرد: نام حشد شعبی نباید با سیاست، تجارت، اختلاف نظر سیاسی و امثال اینها همراه باشد، چرا که بشدت بر وجهه و عملکرد آن تاثیر منفی می‌گذارد.

در ماه نوامبر، صدر خواستار انحلال حشد شعبی و خلع سلاح آن شد، به نحوی که تضمین کند که فعالیت آن در چارچوب آنچه در "فتوای" تأسیس آن مقرر شده بود، باشد.

وی همچنین در سال ۲۰۱۷، خواستار ادغام مجدد نیروهای حشد شعبی در ارتش عراق شده بود.

حشد شعبی قبل از اینکه به عنوان نهادی قانونی و جزء نیروهای نظامی عراق شناخته شود، در ژوئن ۲۰۱۴ پس از تسلط داعش بر شهر موصل در شمال عراق تأسیس شد و نقش بسیار مهمی در کمک به نیروهای نظامی عراق در شکست داعش و آزادسازی شهرهای عراق داشت.

کدخبر: 89284 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین