رفتار بی‌شرمانه ترکیه با پناهجویان افغان

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که دولت این کشور روز گذشته یک گروه از مهاجرین غیرقانونی افغانستانی را اخراج و به کابل فرستاده است.

بیشتر بخوانید:

 ترکیه روز گذشته ۲۲۱ مهاجر غیر قانونی افغانستانی را بازداشت و طی یک پرواز از استانبول به کابل فرستاد.

به گزارش رسانه‌های ترک، که این پناهجویان قصد داشتند از خاک ترکیه وارد یونان شده و به کشورهای اروپایی بروند.

پیش از این در ماه اردیبهشت نیز گزارش اخراج دست‌کم ۶۸۰ پناهجوی افغانستانی از ترکیه و انتقال آنان به کابل منتشر شده بود.

بر اساس گزارشی که کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)، در ماه  ژانویه امسال منتشر کرد، بیش‌تر از ۱۰۰ هزار تن از پناهجوی افغانستانی که در ترکیه زندگی کرده و اسناد قانونی ندارند و تمام آنها با خطر اخراج مواجه‌اند.

از سویی دیگر مهاجران افغان که با تقبل خطر مرگ خودشان را از ترکیه به یونان می‌رسانند نیز با تهدیدهای گسترده‌ای همچون شکنجه، دزدی و مرگ مواجه می‌شوند.

بر اساس گزارش 29 صفحه‌ای که دیده‌بان حقوق بشر که در ماه گذشته در این مورد منتشر کرد، پناهجویان افغان که از مرز زمینی یونان و ترکیه در رودخانه اوروس (Evros River) بازداشت می‌گردند، در اکثر موارد از درخواست پناهندگی محروم و مورد آزار و اذیت و تهدید قرار می‌گیرند.

در این گزارش تصریح شده بود که پلیس پس از بازداشت پناهجویان، دست به سرقت لباس، تلفن، پول و سایر دارایی‌های آنان می‌زنند.

این در حالی است که وضعیت پناهجویان افغان در اکثر کشورها بخصوص کشورهای اروپایی بسیار شکننده بوده و در آخرین مورد تظاهرات‌های زیادی در پاکستان، اندونیزی برای رسیدگی به درخواست پناهندگی از سوی سازمان ملل شکل گرفته و آنان از تعهد شکنی کشورهای اروپایی شکایت دارند.

کدخبر: 89235 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، زنانی که دچار سقط جنین یا مرده‌زایی می‌شوند تا یک‌سوم بیشتر در معرض خطر سکته مغزی در…