سربازان و کشتی‌‎های پوتین به سمت این کشور روانه شدند

دولت رئیس جمهوری نیکاراگوئه در فرمانی به استقرار سربازان، هواپیماها و کشتی‌های روسیه در این کشور در راستای اهداف آموزشی، اعمال قانون یا واکنش اضطراری مجوز داده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز، در این فرمان که طی روزهای اخیر منتشر و روز پنجشنبه توسط روسیه تأیید شد، «دنیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه به نیروهای روسیه مجوز داده تا به اجرای ماموریت‌های مربوط به حوزه "اجرای قانون، کمک‌های بشردوستانه، مأموریت‌های جستجو، امداد و نجات در مواقع اضطراری یا بلایای طبیعی" در خاک کشورش بپردازند.

بر اساس این گزارش، همچنین دولت نیکاراگوئه اجازه به حضور واحدهای نیروهای روس به جهت "تبادل تجربیات و آموزش" را داده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که این برنامه یک برنامه "عادی و متداول" است.

زاخارووا خاطر نشان کرد: ما در مورد یک روال متداول - دو بار در سال – و در ارتباط با تصویب یک قانون در نیکاراگوئه با موضوع پذیرش موقت پرسنل نظامی خارجی در خاک این کشور در راستای توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله عملیات‌های پاسخ بشردوستانه و اضطراری، مبارزه با جرایم سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر صحبت می‌کنیم.

او متذکر شد که این قانون همچنین به نیروهایی از آمریکا، مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای مرکزی برای چنین اهدافی مجوز می‌دهد.

اورتگا از زمان رهبری انقلاب ۱۹۷۹ نیکاراگوئه که آناستازیو سوموزا دیکتاتور این کشور را سرنگون کرد، متحد سرسخت روسیه مانده است. اورتگا از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهور خدمت می‌کرد و در سال ۲۰۰۷ دوباره به قدرت رسید.

دولت اورتگا ده‌ها تن از رهبران مخالفان سیاسی، از جمله اکثر نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری را در ماه‌های قبل از پیروز شدن مجدد او برای چهارمین دوره متوالی در سال گذشته دستگیر کرد. دولت او ده‌ها گروه غیردولتی را به‌ کار کردن به نمایندگی از منافع خارجی برای بی‌ثبات کردن دولتش متهم و منحل کرده است.

کدخبر: 89056 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین