کدخبر: 83006 تاریخ انتشار

این کشور به تندی پاسخ پوتین را داد!

وزیر امور خارجه فنلاند می‌گوید کشورش با وجود آنکه روسیه را همسایه‌ای مهم می‌داند، طی چند روز آینده رسما درخواست پیوستن به ناتو را ارائه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان به نقل از پایگاه ان.اچ.کی، اخیرا سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند و سانا مارین، نخست وزیر این کشور اعلام کردند که کشورشان بدون تاخیر برای عضویت در ناتو درخواست خواهد داد.

 

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند در مصاحبه‌ای از شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند به شبکه ان.اچ.کی گفت: اگر پارلمان فنلاند به این نتیجه برسد که ما برای این عضویت درخواست ارسال کنیم هفته آینده این کار را انجام خواهیم داد.

 

وی همچنین گفت: "سوئد هم در حال برنامه ریزی برای برداشتن گام‌هایی مشابه و تقریباً در جدول زمانی مشابه است."

 

روسیه اخیرا به فنلاند نسبت به دورنمای عضویتش در ناتو هشدار داد و گفت که ممکن است از این بابت دست به اقدامات تلافی جویانه بزند.

 

هاویستو بیان کرد: امیدواریم بتوانیم مرز را آرام نگه داریم و البته انتظار چیزی را نداریم اما برای همه چیز آماده ایم. فنلاند حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

 

از او در مورد این احتمال که روسیه قبل از پذیرفته شدن فنلاند به عنوان عضو ناتو اقدام نظامی انجام دهد، سوال شد.

 

هاویستو گفت: "این یک دوره پرخطر برای همه است. باید بگوییم که انتظار هیچ گونه مشکلی نداریم، اما باید برای آن آماده باشیم."

 

وی همچنین اشاره کرد که انگلیس و سایر کشورهای اروپایی قویاً از عضویت فنلاند در ناتو حمایت خواهند کرد.

 

هااویستو درباره روابط فنلاند با روسیه گفت: روسیه همسایه ای بسیار مهم برای فنلاند است.

 

وی خاطرنشان کرد که دو کشور در زمان دولت بوریس یلتسین، رئیس جمهور اسبق روسیه و میخائیل گورباچف، ​​رهبر  اتحاد جماهیر شوروی سابق، روابط مثبتی داشتند.

 

اما هاویستو گفت: "اکنون به دلیل حمله روسیه به اوکراین و نگرش روسیه نسبت به معماری امنیتی اروپا، وضعیت دشوار است."

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین