کدخبر: 82923 تاریخ انتشار

رفتار خارق‌العاده آمریکا در برابر اردوغان!

دولت بایدن به طور غیر رسمی با کنگره برای دریافت مجوز برای فروش موشک و ارتقاء تجهیزات به ترکیه، رایزنی کرده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، منابع گفتند که بسته تسلیحاتی درخواستی از سوی آنکارا شامل موشک‌های هوا به هوا و موشک های میان برد AIM-۱۲۰ و همچنین به روز رسانی‌های سخت افزاری و نرم افزاری برای جت‌های جنگنده F-۱۶ است.

 

اطلاع رسانی به کنگره بخشی از یک فرآیند غیررسمی است که به قانونگذاران این فرصت را می دهد تا فروش بالقوه تسلیحات را بی سر و صدا بررسی کنند.

 

 اخبار مربوط به این بسته ابتدا توسط وال استریت ژورنال گزارش شد. این بسته که یکی از منابع گفته است حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، جدا از قرارداد ارتقاء چند میلیارد دلاری است که ترکیه در اکتبر گذشته از ایالات متحده درخواست کرد و خواستار خرید ۴۰ جت F-۱۶ لاکهید مارتین و نزدیک به ۸۰ کیت مدرنیزه برای هواپیماهای جنگی موجودش شد.

 

وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره این توافق، گفت که به طور علنی درباره نقل و انتقالات دفاعی پیشنهادی اظهارنظر یا تأیید نمی‌کند تا زمانی که به طور رسمی به کنگره اطلاع داده شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده و ترکیه روابط دوجانبه دفاعی دیرینه و عمیقی دارند و تداوم همکاری ناتو ترکیه همچنان یک اولویت است.

 

بسیاری از قانونگذاران آمریکایی پس از دستیابی آنکارا به سامانه‌های موشکی دفاعی ساخت روسیه در سال ۲۰۱۹، به شدت انتقاد کردند. دولت بایدن از اظهار نظر علنی درباره فروش F-۱۶ به ترکیه خودداری کرده است، اما نامه‌ای از وزارت امور خارجه در ماه مارس به گروهی از قانونگذاران به نفع "روابط تجاری دفاعی مناسب" با ترکیه، بدون حمایت آشکار از آن، ارسال شده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟