کدخبر: 82605 تاریخ انتشار

کنایه سنگین چین به اروپا!

رئیس جمهوری چین بابت دخالت آمریکا در کمک‌رسانی به اوکراین در بحبوحه حمله روسیه به این کشور انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از شبکه خبری فاکس نیوز، وزارت خارجه چین مکالمه تلفنی بین شی جینپینگ و امانوئل ماکرون، روسای جمهوری چین و فرانسه را منتشر کرد. در آن آمده است، پکن روش خود را در پیگیری مذاکرات صلح در پیش گرفته است و از کشورهای اروپایی در حفظ صلح اروپا به روش خودشان حمایت می‌کند.

ماکرون نیز در این گفت‌وگوی تلفنی به همتای چینی خود گفت، هر دو کشور بر تعهداتشان در رعایت یکپارچگی سرزمینی و حق حاکمیت اوکراین تاکید دارند و با فوریت و ضرورت یک آتش‌بس نیز موافق هستند.

رئیس جمهوری چین همچنین به اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت: طرف اروپایی باید مسئولیت‌پذیری تاریخی و هوشمندی سیاسی خود را نشان دهد، به دنبال ثبات طولانی مدت در اروپا باشد و راه حلی را به روشی مسئولانه بیابد. امنیت اروپا باید به دستان خود اروپایی‌ها تامین و حفظ شود.

چین با عدم محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین توجه جهانی را به خود معطوف کرده است.

بیش از ۱۴۰ کشور حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرده و چندین کشور دیگر هم در کنار سازمان ملل تلاش کردند تا مذاکرات صلح را تسهیل کرده و بر خروج نیروهای روسی از اوکراین تاکید می‌کنند.

ایالات متحده میزبان نهمین اجلاس سران قاره آمریکا در 6 تا 10 ژوئن برای اولین بار از زمان افتتاحیه اجلاس سران در میامی در سال 1994 خواهد بود. این نشست هر سه سال یکبار برگزار می شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین