کدخبر: 82587 تاریخ انتشار

این کشورها با آمریکا قهر کردند!

رهبران مکزیک و برزیل گفتند که در نشست سران قاره آمریکا به میزبانی آمریکا شرکت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از رویترز، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک گفت در صورت عدم دعوت از همه کشورهای منطقه، در اجلاس سران قاره آمریکا به میزبانی ایالات متحده در ماه آینده شرکت نخواهد کرد، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل نیز گفته است که احتمالاً از این نشست صرفنظر خواهد کرد.

غیبت رهبران دو جنگل بزرگ آمریکای لاتین ضربه ای برای گردهمایی سران کشورهای منطقه خواهد بود، که انتظار می رود مسائلی از مهاجرت تا محیط زیست را حل کند، اما دموکراسی را در نیمکره به نمایش بگذارد.

رهبر مکزیک که یک چپ گرا است گفته است که می خواهد همه کشورهای منطقه دعوت شوند. مشخص نیست که آیا ایالات متحده از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا دعوت خواهد کرد

لوپز اوبرادور در کنفرانس خبری گفت: "اگر آنها حذف شوند، اگر همه دعوت نشوند، نماینده‌ای از دولت مکزیک می‌رود، اما من نمی روم."

او گفت که مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه را به نمایندگی از کشور در اجلاس سران در لس آنجلس، کالیفرنیا می فرستد.
لوپز تصریح کرد : من نمی خواهم همین سیاست در قاره آمریکا ادامه یابد. من می خواهم استقلال و حاکمیت را تأیید کنم و به جامعه جهانی نشان دهم که ما طرفدار تقابل نیستیم، بلکه طرفدار برادری و اتحاد هستیم. ما مطمئناً اختلافاتی داریم، اما می توانیم آنها را فقط با گوش دادن به یکدیگر، با صحبت کردن، اما با حذف نکردن کسی حل کنیم.

دونالد ترامپ، سلف جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز به دستیارانش گفته است که نخواهد رفت، اما دلیلی برای این موضوع ارائه نکرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که کاخ سفید به عنوان میزبان نشست تعیین خواهد کرد که چه کسی دعوت خواهد شد و دعوتنامه رسمی هنوز صادر نشده است.  پرایس این اجلاس را به عنوان "فرصتی برای کشورهای سراسر نیمکره برای گفت و گو با ارزش های مشترک ما" توصیف کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم به خبرنگاران گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد اینکه چه کسی دعوت می‌شود گرفته نشده است.

لوپز اوبرادور بر تمایل خود برای دعوت از کوبا تاکید کرد و گفت همچنین به تلاش برای لغو تحریم های آمریکا علیه جزیره تحت کنترل کمونیست ها ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور مکزیک از ایالات متحده به دلیل عدم سرمایه‌گذاری کافی در آمریکای مرکزی انتقاد کرده است، زیرا او معتقد است که این امر برای رسیدگی به موضوع مهاجرت دسته جمعی از این منطقه بسیار مهم است.

ایالات متحده میزبان نهمین اجلاس سران قاره آمریکا در 6 تا 10 ژوئن برای اولین بار از زمان افتتاحیه اجلاس سران در میامی در سال 1994 خواهد بود. این نشست هر سه سال یکبار برگزار می شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟