کدخبر: 82583 تاریخ انتشار

افشاگری جنجالی مقام آمریکایی درباره رابطه ترامپ با روسای جمهور سایر کشورها

رئیس سابق پنتاگون در کتاب جدیدش فاش کرد که از نگاه دونالد ترامپ شماری از کشورهای متحد آمریکا "ضعیف" بودند، اما او "دشمنان" آمریکا مثل ولادیمیر پوتین را "قدرتمند" می‌دانست.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از وب‌سایت اینسایدر، کتاب خاطرات جدید مارک اسپر، وزیر دفاع سابق آمریکا که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ خدمت می‌کرد، سه‌شنبه تحت عنوان "سوگند مقدس: خاطرات یک وزیر دفاع در دورانی فوق‌العاده" منتشر شد.

در بخشی از کتاب اسپر آمده است: به سرعت متوجه شدم که "ضعیف" واژه مورد علاقه این رئیس‌جمهوری در زمانی است که دشمنان یا مخالفان، چه در داخل ایالات متحده و چه خارج از آن را توصیف می‌کند. این به شدت نقطه مقابل واژه "قوی" بود، طوری که او خودش را می‌دید و می‌خواست دیگران هم او را ببینند.

به گفته این رئیس سابق پنتاگون، "جاستین ترودو" نخست‌وزیر کانادا، "آنگلا مرکل" صدراعظم پیشین آلمان و "ترزا می" نخست‌وزیر سابق انگلیس در دسته "ضعیف" جای می‌گرفتند، با اینکه جزو دموکراسی‌های پیشرو و در میان متحدان نزدیک آمریکا هستند. مرکل و می در دوره تصدی ترامپ، روی کار بودند.

اسپر گفت، ترامپ "بی‌احترامی و بیزاری خاصی" نسبت به ترودو داشت. او افزود: "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه، "شی جینپینگ" رئیس‌جمهوری چین و "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه همگی در دسته‌بندی مقابل بودند.

گرچه اردوغان از رهبران عضو ناتوست و ترکیه هم از دیرباز متحد آمریکا بوده، اما رویکردهای او به تیرگی روابط میان واشنگتن و آنکارا منجر شده است. کارشناسان می‌گویند که رفتار ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش موجب شد تا کسانی مثل پوتین شهامت پیدا کنند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • حزب اپوزیسیون پاکستان به رهبری عمران خان، پلیس را به بازداشت صدها تن از هوادارانش در حملاتی که از اوایل امروز…