کدخبر: 82477 تاریخ انتشار

دستور مستقیم پوتین درباره کشورهای غیر دوست!

رئیس جمهور روسیه دستور تشکیل یک کارگروه در امور پرداخت‌های بین‌المللی را صادر کرد که وظیفه‌اش شامل مشخص کردن شرایط معاملات با کشورهای "غیردوست" است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مارس سال جاری میلادی گفته بود که روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز طبیعی، کشورهای "غیردوست" را ملزم می‌کند تا از طریق افتتاح حساب در بانک گازپروم هزینه‌های خرید گاز را به روبل پرداخت کنند و پرداخت‌ها به دلار و یورو را به وجه رایج روسیه تغییر دهند.

لهستان و بلغارستان از تبعیت از این موضوع امتناع کرده و شرکت گازپروم ماه گذشته آنها را از فهرست خریداران حذف کرد. کرملین اعلام کرده که همین اقدام در رابطه با افراد دیگری که شروط جدید پرداخت را زیر پا بگذارند، اجرا خواهد شد.   

در این دستور جدید پوتین آمده است: این کارگروه زیرساختی را برای پرداخت‌های بین‌المللی از جمله به روبل روسیه برای شرکای تجاری از کشورهای خارجی که اقدامات غیردوستانه‌ای علیه روسیه انجام می‌دهند، پیشنهاد خواهد داد.

این کارگروه همچنین شرایط پرداخت به روبل و دیگر وجوه خارجی با کشورهای "دوست" از جمله چین و هند را بررسی خواهد کرد.

این کارگروه که به سرپرستی ماکسیم اورشکین، مشاور رئیس جمهور قرار دارد و شامل مقامات ارشدی چون الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه است، همچنین موظف است تا برنامه‌هایی را برای کاهش خطرات مربوط به مسدود شدن نیمی از ۶۴۰ میلیارد دلار منابع خارجی روسیه ارائه دهد.

کشورهای غربی تحریم‌هایی را علیه روسیه به خاطر حمله‌اش به اوکراین اعمال کرده‌اند. روسیه نیز در واکنش تحریم‌های متقابلی علیه آنها اعمال کرده و فهرستی از کشورهای "غیردوست" را تایید کرده که شامل آمریکا، کانادا، انگلیس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین