کدخبر: 82377 تاریخ انتشار

خبر نگران کننده از رابطه صدر با کُردها!

یک عضو ارشد حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد که «مسعود بارزانی»، رئیس این حزب درصدد ارائه ابتکار عمل تازه‌ای برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی در عراق است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از ناس نیوز، بنکین ریکانی، از سران حزب دموکرات کردستان عراق، در مصاحبه‌ای تأکید کرد که مسعود بارزانی در نظر داشته طرح خود را پیش از این مطرح کند اما طرح نخست او که در سفر نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق به نجف اشرف و دیدار آن‌ها با مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق مطرح شد، شکست خورد.

او گفت که حساسیت‌ها در روابط نیروهای سیاسی شیعی بر کسی پوشیده نیست و ایجاد توافق میان این نیروها کار دشواری است.

ریکانی تأکید کرد که بارزانی در تماس با سران احزاب سیاسی عراق است تا نظر همه گروه‌ها را جویا شود و سپس طرح خود را علنی کند.

وی در ادامه افزود که «اگر طرح بارزانی نتیجه ندهد، روشن می‌شود که بن‌بست سیاسی در عراق هیچ راه حلی ندارد و باید سراغ راه‌های دیگر رفت».

بنیکن ریکانی همچنین گفت که یکی از احتمالات مطرح برگزاری انتخابات مجدد است که مشروط به توافق همه احزاب خواهد بود و معلوم نیست همه احزاب سیاسی آماده تن دادن به انتخابات دوباره باشند به خصوص که انتخابات با اقبال ضعیف مردم مواجه شد.

از سوی دیگر، یک منبع مطلع در ائتلاف حاکمیت خبر داد که روز دوشنبه (۹مه) «جلسه مهمی» با حضور سران ائتلاف «نجات ملی» در اربیل برگزار شد که هدف از آن بررسی اوضاع سیاسی عراق و راه‌های برون‌رفت از آن است.

ائتلاف «نجات ملی» متشکل از جریان صدر و حزب دموکرات کردستان و ائتلاف حاکمیت است.

این منبع تأکید کرد که این جلسه با حضور محمد الحلبوسی، خمیس الخنجر، رئیس ائتلاف السیاده و نماینده مقتدی صدر برگزار شد.

به گزارش میدل ایست نیوز، در حال حاضر چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه و مقتدی صدر ابتکار عمل‌هایی برای برون‌رفت از بحران سیاسی عراق مطرح کرده‌اند.

اجرای این ابتکار عمل‌ها تا حد زیادی وابسته به موضع‌گیری نیروهای سیاسی مستقل دانسته شده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین