کدخبر: 82184 تاریخ انتشار

شیطنت بی‌سابقه کشتی‌های چینی

رسانه‌های ژاپنی امروز (دوشنبه) گزارش دادند، دو کشتی دولتی چین به آب‌هایی در نزدیکی جزایر مورد مناقشه بین دو کشور که ژاپنی‌ها به آنها جزایر سنکاکو و چینی‌ها به آنها جزایر دیائویو می‌گویند، وارد شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری اسپوتنیک، شبکه خبری ان.اچ.کی ژاپن به نقل از مقامات گارد ساحلی این کشور گزارش کرد این کشتی‌های چینی در حدود ساعت هفت صبح روز یکشنبه به وقت محلی "به آب‌های اطراف جزیره مینامی کوجیما وارد شده‌اند و مسافت حدود ۱۳ مایل را از محل این جزیره به سمت جنوب شرق طی کرده‌اند."

در این گزارش آمده است که مقامات ژاپنی کشتی‌های گشتی را برای اطمینان پیدا کردن از امنیت یک کشتی ماهیگیری ژاپنی که کشتی‌های چینی به آن نزدیک شده بودند، به محل اعزام کردند.

این هفتمین مورد از نقض آب‌های ارضی ژاپن توسط چین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون است. مورد قبلی آن در ۱۲ آوریل شناسایی شد.

ژاپن و چین هر دو بر ادعای خود بر این جزایر تاکید کرده‌اند. پس از جنگ جهانی دوم، جزایر سنکاکو تحت کنترل آمریکا قرار گرفت و در سال ۱۹۷۲ کنترل آنها به ژاپن منتقل شد.

ژاپن بر این باور است که ادعای چین در خصوص داشتن حق حاکمیت بر این جزایر به دنبال کشف منابع معدنی ارزشمند در آب‌های این جزایر در دهه ۱۹۷۰ صورت گرفته است. این مناقشه در سال ۲۰۱۲، زمانی که دولت ژاپن سه جزیره از پنج جزیره را از یک مالک خصوصی خریداری و به این ترتیب تعلق داشتن این جزایر به ژاپن را تایید کرد، تشدید شد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟