کدخبر: 81998 تاریخ انتشار

پادشاه این کشور خبرنگاران را می‌کُشد!

سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارشی فاش کرد که اردن در کمتر از یک ماه اقدامات مربوط به محاکمه شش خبرنگار را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، به نوشته روزنامه عربی۲۱، سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش خود ضمن اعلام اینکه اردن در کمتر از یک ماه اقدامات مربوط به محاکمه شش خبرنگار را آغاز کرده، تاکید کرد: این عدد نگرانی بسیاری ایجاد کرده و ما از مسؤولان اردن می‌خواهیم به خبرنگاران اجازه فعالیت آزادانه بدهند.

این سازمان در ادامه گزارش خود اعلام کرد: احمد حسن الزعبی، خبرنگار اردنی آخرین نفری بود که بازداشت شد، او اواخر مارس گذشته در حالی که در مسیر فرودگاه امان بود، برای چند ساعت بازداشت شد.

دو هفته قبل از آن نیز دو خبرنگار پس از نشستن پروازشان در همین فرودگاه به اتهام ارتکاب جرایم سایبری بازداشت شدند.

هفتم مارس نیز تغرید الرشق، خبرنگار سابق روزنامه الغد در واشنگتن بازداشت شد، او در حال حاضر در سازمان دموکراسی امروز جهان عربی (DAWN) مشغول به کار است. الرشق به دلیل انتشار توییتی در ژانویه، به مدت ۱۲ ساعت بازجویی شد، او در آن توییت از مقاله‌ای علیه جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی انتقاد کرده بود.

همچنین در تاریخ هشتم مارس یک افسر پلیس، داوود کتاب، سردبیر سایت "امان.نت" را به مدت ۹۰ دقیقه بازداشت کرده و به او اطلاع داد در پی شکایتی که یک سرمایه‌گذار اردنی-آمریکایی از او بابت انتشار تحقیقی مطبوعاتی در سال ۲۰۱۹ ارائه کرده، حکم بازداشتی برای او صادر شده است.

صابرین النوی، مسؤول دفتر خاورمیانه سازمان خبرنگاران بدون مرز اظهار کرد: بازداشت‌ها و محاکمه‌های پیاپی خبرنگاران ظرف یک ماه اخیر نگران‌کننده هستند و مقامات اردنی نباید سوء استفاده از قوانین مربوط به بدنام‌سازی و جرایم اینترنتی را که می‌توانند موجب مشکلات امنیتی شوند، ساده بگیرند.

طبق گزارش سازمان یاد شده، اردن در حال محاکمه سه خبرنگار محقق با تابعیت‌های مختلف است و ترجیح می‌دهد هویت آنها مخفی بماند. علاوه بر این یکی از اعضای کادر فرودگاه امان نیز بازداشت شد که پس از گذاشتن وثیقه آزاد شده است.

اردن در جدول جهانی رتبه‌بندی آزادی مطبوعات که سازمان خبرنگاران بدون مرز در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۲۹ قرار دارد. مرکز حمایت و آزادی روزنامه‌نگاران اردن چند هفته قبل از دولت امان خواست به حمایت از آزادی و حقوق چهره‌های رسانه‌ای پایبند بوده و اقدامات و تدابیر ناقض حقوق آنها را متوقف کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • ایرنا به نقل از رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار نوشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ بین ۲۶ تا ۲۷ هزار…