کدخبر: 81854 تاریخ انتشار

اسرائیل خشمگین شد!

با آغاز مقدمه‌چینی‌های اسرائیل برای سفر رئیس‌جمهور آمریکا در ماه ژوئن، منابع از بحران میان آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل درخواست واشنگتن از تل‌آویو برای خودداری از برگزاری جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی شهرک‌سازی‌ها خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از سایت روزنامه عربی۲۱، کاملا واضح است که دولت آمریکا از تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت ۳۹۸۸ واحد مسکونی در مراحل مختلف راضی نیست و برای ممانعت از اتخاذ یک تصمیم نهایی در این باره تلاش می‌کند. پیش بینی می‌شود که نشست شورای برنامه‌ریزی شهرک‌سازی پنجشنبه برگزار شود و بررسی ۲۵ طرح ساخت و ساز مختلف در دستورکار این نشست است.

محافل شهرک سازی اسرائیلی مدعی‌اند که این تصمیم در زمان مناسبی گرفته شده و نگرانی درباره لغو آن وجود ندارد.

ایتمار آیخنر و الیشع بن کیمون، دو نویسنده روزنامه یدیعوت آحارونوت در گزارش مشترکی اعلام کردند: برگزاری نشست شورای شهرک‌سازی از شش ماه پیش بی سابقه بوده است، این درحالی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از همان اوایل اعلام کرد، گسترش شهرک‌سازی‌ها که به وخامت اوضاع منجر می‌شود و اعتماد میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را از بین می‌برد، آسیب شدیدی به راهکار "دو کشوری" وارد می‌کند. هنوز مشخص نیست که این طرح‌ها چه تأثیری بر سفر قریب الوقوع بایدن خواهد گذاشت.

این دو نویسنده اعلام کردند: طرح‌های مذکور تنها شامل کانون‌های شهرک‌سازی موجود نیست بلکه شامل شهرک‌های تقریبا حاشیه‌ای که یهودیان افراطی در آنجا زندگی می‌کنند نیز هست. این شهرک‌ها جزو شروطی هستند که نیر اورباخ، عضو کنست به نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل برای ماندن در ائتلاف دولتی مطرح کرده بود. اعضای کابینه درحال حاضر امیدوارند که مجوزهای ساخت و ساز ثبات را برای ائتلاف دولتی ایجاد کند.

شهرک نشینان به این طرح‌های شهرک سازی اکتفا نکردند بلکه دولت کنونی را به تسلیم شدن در برابر حملات فلسطین متهم می‌کنند و معتقدند که ازسرگیری این طرح‌ها پاسخ واقعی به این حملات است.

یوآو کیش، رئیس لابی اسرائیل در کنست و اوریت استروک، عضو کنست اعلام کردند: تقویت شهرک‌سازی در کرانه باختری یک مسئله واجب است اما حمایت از ساخت و ساز در تجمعات مسکونی فلسطینی کمک به دشمن است. یوسی داغان، رئیس شورای شهرک‌ها "ییشع" مدعی شد که دولتی که رهبری آن را بنت برعهده دارد شهرک سازی را متوقف کرده است چراکه از نقب و کرانه باختری دست کشیده است برای همین سقوط خواهد کرد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین