کدخبر: 81714 تاریخ انتشار

هزینه سرسام‌آور جنگ اوکراین برای پوتین!

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به سومین ماه از آغاز جنگ اوکراین، هزینه های نبرد جاری را برای روسیه سنگین ارزیابی کرد و گفت که مسکو برای تداوم حملات به روزانه ۹۰۰ میلیون دلار نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی مدعی شد در حالیکه جنگ در اوکراین ادامه دارد، تلفات سنگین آن برای اقتصاد روسیه تا سالها ادامه خواهد داشت. 

به گزارش ایرنا، شان اسپونتس، سردبیر پایگاه خبری "Special Operations Forces Report" که به اختصار "SOFREP" نامیده می شود، در گفت‌وگو با نیوزویک مدعی شد روسیه برای تداوم حملات به اوکراین که اکنون در سومین ماه خود بسر می برد، به ۹۰۰ میلیون دلار در روز نیاز دارد.

بر اساس برآورد SOFREP، عوامل متعددی در این هزینه های سنگین نقش دارند؛ از جمله حقوق سربازان روسی که در اوکراین می جنگند، تهیه مهمات، گلوله و راکت برای آنها و هزینه تعمیر تجهیزات نظامی از دست رفته یا آسیب دیده. بر اساس گزارش این پایگاه، روسیه علاوه بر هزینه های ذکر شده، باید بودجه هزاران تسلیحات راهبردی و موشک کروز شلیک شده در طول جنگ را بپردازد که هر کدام حدود ۱.۵ میلیون دلار هزینه دارند.

 

نیوزویک در ادامه مدعی شد: هزینه های اعلام شده در حالی است که روسیه به دلیل تحریم های اقتصادی شدید پس از آغاز حمله به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، متحمل زیان های مالی سنگینی شده است. بسیاری بر این باور بودند که روسیه با توجه به برتری نظامی خود، بلافاصله پس از تهاجم، اوکراین را شکست خواهد داد. با این حال، روسیه تاکنون موفقیت نظامی چندانی نداشته و نیروهای آن نتوانسته اند کنترل کی‌یف را به عنوان پایتخت اوکراین در دست گیرند، ضمن آنکه در شهرهای دیگر این کشور هم دستاوردی نداشته اند.

به ادعای این رسانه آمریکایی، باوجود آنکه کرملین در ارائه آمار در خصوص تلفات نظامی مردد بوده است، شکست‌های روسیه از نظر مالی و تلفات جانی هزینه زیادی برای مسکو به همراه داشته است. براساس نتایج یک پژوهش که دو هفته پس از جنگ اوکراین منتشر شد، خسارات مستقیم جنگ به روسیه نزدیک به هفت میلیارد دلار بوده است.

شبکه خبری آمریکایی "سی.ان.بی.سی" هم در گزارشی در تاریخ ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه در نتیجه حمله به اوکراین را بسیار مخرب ارزیابی کرد و نوشت این تاثیرات تا دهه ها بر روی زندگی شهروندان روسیه تاثیر می گذارد.

نیوزویک همچنین در بخش دیگری از گزارش خود با استناد به گزارش یک موسسه مالی ادعا کرد که عواقب این جنگ برای اقتصاد روسیه، ۳۰ سال عقب ماندگی است و برخی بر این باور هستند که استانداردهای زندگی در روسیه احتمالا تا پنج سال آینده کاهش می یابد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟