کدخبر: 81660 تاریخ انتشار

انصارالله فریب خورد؟

کمیته ملی امور اسرای یمن تاکید کرد،تنها پنج تن از اسرایی که ریاض آزاد کرده، اسرای جنگی هستند و مابقی ارتباطی به درگیری‌ها ندارند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از سایت العهد، کمیته ملی امور اسرای یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد، سه روز پس از آنکه حاکمیت عربستان طرح خود برای آزادسازی ۱۶۳ تن از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را اعلام کرد، با نمایندگان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پس از بازدیدشان از ۱۲۶ بازداشتی و نه ۱۶۳ نفری که ریاض اعلام کرده بود، جهت انجام اقدامات لازم در این خصوص رایزنی کردیم.

این کمیته در ادامه اعلام کرد، ما اظهارات آنها را شنیدیم و کار بررسی و مطابقت داده‌های ارائه شده با اطلاعات خودمان از اسرا و بازداشتی‌ها را آغاز کردیم و مشخص شد که به جز پنج نفر، هیچ کدام از آنها اسرای جنگی نیستند و چهار تن دیگر از آنها نیز ماهیگیرانی هستند که از دریای سرخ ربوده شدند و مابقی اسامی ناشناخته‌ای برای کمیته ملی امور اسرا هستند.

همچنین کمیته یاد شده تاکید کرد، اگرچه ما از آزادی هر یمنی استقبال می‌کنیم اما آنها باید با مسؤولان مربوطه در وزارت خارجه و وزارت حقوق بشر هماهنگ کنند.

طبق بیانیه این کمیته، از جمله افراد بازداشت شده، ۹ تبعه خارجی از کشورهای آفریقایی هستند که هیچ ارتباطی با ما ندارند، کمیته ملی امور اسرا مسؤول پیگیری و آزادسازی تمامی اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی است و بر این اساس از ۹ اسیر و فرد ربوده شده استقبال شد.

کمیته امور اسرای یمن در ادامه نیز تاکید کرد: پرونده اسرا یک پرونده انسانی است که نباید از آن در راستای امتیازگیری و باج‌خواهی استفاده شود، ما نمی‌توانیم به حاکمیت عربستان اجازه دهیم آن را سیاسی کرده و از کارگران یمنی و یا زندانیان از تابعیت‌های مختلف استفاده کرده و آنها به عنوان اسیر جنگی معرفی کند.

این کمیته در پایان بیانیه خود نیز یادآور شد، ما در سال جاری چندین بار به صورت یک جانبه دست به  ابتکارعمل‌های انسانی زدیم و بیش از ۴۰۰ اسیر جنگی از اسرای طرف مقابل را بدون هیچ گونه امتیازگیری و یا نمایش ساختگی آزاد کردیم زیرا باور داریم که این یک پرونده انسانی است.

عبد القادر المرتضی، رئیس کمیته یاد شده در گفتگو با سایت شبکه تلویزیونی المسیره یمن اظهار کرد: کمیته به کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام کرد، از میان اسامی بازداشتی‌هایی که عربستان منتشر کرد، تنها ۹ تن از آنها برای ما شناخته شده بودند، صلیب سرخ نیز اعلام کرد از افرادی که در عربستان با آنها ملاقات کرده، ۹ تن از اتباع کشورهای آفریقایی از جمله اتیوپی، سومالی و جیبوتی هستند.

المرتضی در ادامه تاکید کرد: ما نتوانستیم هویت مابقی اسامی افراد بازداشتی را شناسایی کنیم و اجازه نداریم بدون مجوز وزارت خارجه و دستگاه‌های امنیتی هیچ بازداشتی را بپذیریم. ما تنها می‌توانیم آنهایی را بپذیریم که نامشان در لیست اسرای جبهه‌ها ثبت شده و یا جزء بازداشتی‌هایی هستند که از طریق مراجع رسمی به ما اطلاع داده شده‌اند.

رئیس کمیته امور اسرای یمن افزود: تمامی اسرای نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از تمامی مناطق و قبایل یمن هستند و ما فرقی میان آنها قائل نیستیم، این اظهارات ائتلاف دشمن که ما به دلیل یک خاندان و یا منطقه، میان اسرا تبعیض قائل می‌شویم، حرف پوچی است که ارزش پاسخ ندارد.

او ادامه داد: حرف از داستان خنده‌دار امروز حاکمیت عربستان اثبات حضور شبه‌نظامیان خارجی در میان نیروهای ما است و این مساله‌ای آشکار و نادرست است، در تمامی قراردادهایی که از طریق سازمان ملل امضا شدند، همواره عربستانی‌ها و سودانی‌هایی وجود داشتند در حالی که اسرای ما همگی یمنی هستند و ما آنها را دعوت می‌کنیم اگر می‌توانند خلاف این مساله را ثابت کنند.

المرتضی در ادامه گفت: در تمامی لیست‌های اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن که نزد سازمان ملل است، یک اسیر خارجی نیز وجود ندارد و آشفتگی رسانه‌های دشمن در برابر داستان مضحک امروز، به تمامی یمنی‌ها ثابت می‌کند که اهداف مخربی پشت آغاز این ابتکارعمل دروغین است و عربستان با این طرح قصد داشته چهره خود را که در حال تخریب است، بهبود بخشد.

رئیس کمیته امور اسرای یمن با اشاره به اینکه پرونده اسرا تحت نظارت کامل رهبر انقلاب و سران سیاسی یمن قرار داشته و همگی به دنبال آزادسازی تمامی اسرا هستند، تاکید کرد: خانواده‌های اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن آگاهی کافی برای ناکام گذاشتن فریبکاری‌های حاکمیت عربستان و رسانه‌های آن دارند.

او  با اشاره به اینکه صلیب سرخ به کمیته امور اسرا اعلام کرده تنها پنج تن از آنها تنها اسیر جنگی هستند و مابقی ارتباطی به درگیری‌ها ندارند، بار دیگر تاکید کرد: ما برای تبادل تمامی اسرا در برابر تمامی اسرا آماده‌ایم.

المرتضی افزود: فرستاده سازمان ملل باید سکوت می‌کرد به ویژه که ما توضیح دادیم این یک نمایش است و افراد بازداشتی ارتباطی به جنگ ندارند، موضعگیری‌های سازمان ملل کاملا تابع حاکمیت عربستان است و فرستاده سازمان ملل کارمندی در این حاکمیت است که بیانیه‌هایی در راستای منافع آ» منتشر می‌کند.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن در توییتی از عربستان خواست تمامی اسرای یمنی را که ویدیوهایی از برخورد شدید با آنها منتشر شده، آزاد کند.

الحوثی در ادامه اقدام ریاض در آزاد نکردن اسرایی که درباره تبادل آنها توافق شده را محکوم کرد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین