نخست وزیر اسرائیل عصبانی شد

ائتلاف تحت رهبری بنیامین نتانیاهو که مجموعه‌ای از احزاب مذهبی افراطی است، شروع به اقدام برای تغییر قانونی کرده‌ است که هدف آن تضعیف دیوان عالی رژیم صهیونیستی و دادن کنترل انتصاب قضات این کشور به دولت است.

نخست وزیر اسرائیل عصبانی شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از آناتولی، ائتلاف تحت رهبری بنیامین نتانیاهو که مجموعه‌ای از احزاب مذهبی افراطی است، شروع به اقدام برای تغییر قانونی کرده‌ است که هدف آن تضعیف دیوان عالی رژیم صهیونیستی و دادن کنترل انتصاب قضات این کشور به دولت است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ائتلاف نتانیاهو می‌گوید این طرح اقدامی است برای مهار آنچه آن‌ها به‌عنوان «نفوذ بزرگ قضات انتخاب‌نشده» می‌خوانند. منتقدان می‌گویند این طرح با تمرکز قدرت در دست نتانیاهو و اکثریت پارلمانی او، سیستم شکننده تعادل‌ و تفکیک قوا در اسرائیل را از بین خواهد برد. آن‌ها همچنین می‌گویند نتانیاهو به اتهام فساد در دادگاه پرونده دارد و تلاش می‌کند از این راه از عدالت فرار کند.

ده‌ها هزار اسرائیلی در طول دو ماه گذشته برای اعتراض به این تغییرات اساسی در قوانین به خیابان‌ها آمده‌اند. اعتراض‌های هفته گذشته به حدی بود که نتانیاهو مجبور شد برای شروع سفر رسمی خود به ایتالیا، با هلی‌کوپتر به فرودگاه برسد. 

رهبران شرکت‌های پیشرفته در حوزه تکنولوژی، اقتصاددانان برنده جایزه نوبل و مقام‌های برجسته امنیتی علیه این تغییرات قانونی سخن گفته‌اند. نیروهای ذخیره ارتش تهدید کرده‌اند که انجام وظیفه را متوقف خواهند کرد و حتی برخی از نزدیک‌ترین متحدان اسرائیل از جمله آمریکا از نتانیاهو خواسته‌اند در این موضوع تجدید نظر کند. تلاش‌های مکرر اسحاق هرتزوگ، رئیس‌رژیم صهیونیستی نیز برای مصالحه، ثمری نداشته است.

حدود هزار چهره سرشناس اسرائیلی در نامه‌ای خطاب به سفیران آلمان و بریتانیا در سرزمین‌های اشغالی نوشتند: «اسرائیل در افراطی‌ترین بحران تاریخ خود قرار دارد و نتانیاهو سعی می‌کند این کشور را به یک «دیکتاتوری تئوکراتیک» تبدیل کند.»

منتقدان نتانیاهو در این نامه می‌نویسند: «در برابر رهبری خطرناک و مخرب نتانیاهو و با توجه به مقاومت گسترده غیرنظامی در برابر تخریب نهادهای دولتی از طریق قانون‌سازی غیردموکراتیک، از آلمان و بریتانیا می‌خواهیم که به سرعت به نتانیاهو اعلام کنند که دیدارهای برنامه‌ریزی‌شده او از کشورهای شما لغو می‌شود.»

آن‌ها افزودند: «اگر این دیدارها به طور برنامه‌ریزی‌شده پیش برود، سایه‌ای تاریک بر روابط طرفین می‌افتد.»

نتانیاهو قرار است روز پنج‌شنبه در برلین با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، دیدار کند، جایی که مهاجران اسرائیلی می‌گویند قصد دارند یک اعتراض بزرگ را علیه نخست‌وزیرشان سازماندهی کنند.

نتانیاهو در ماه دسامبر و در پی پنجمین انتخابات این کشور طی چهار سال، تبدیل به رهبر راست‌گراترین دولت اسرائیل شد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 144949 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها