چرا نخست وزیر سابق دستگیر نمی‌شود؟

نخست وزیر برکنار شده پاکستان از آوریل سال گذشته میلادی که با رای عدم اعتماد در پارلمان روبرو و عزل شد، بارها احکام دستگیری و احضاریه‌های دادگاه را مورد بی‌اعتنایی قرار داده و مدعی شده که این اتهامات، توطئه دولت شهباز شریف، نخست‌وزیر کنونی برای بی‌اعتبار کردن کارزار انتخاباتی‌اش است.

چرا نخست وزیر سابق دستگیر نمی‌شود؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «عمران خان» نخست وزیر برکنار شده پاکستان از آوریل سال گذشته میلادی که با رای عدم اعتماد در پارلمان روبرو و عزل شد، بارها احکام دستگیری و احضاریه‌های دادگاه را مورد بی‌اعتنایی قرار داده و مدعی شده که این اتهامات، توطئه دولت شهباز شریف، نخست‌وزیر کنونی برای بی‌اعتبار کردن کارزار انتخاباتی‌اش است.

عمران خان همچنین مدعی است که برکناری‌اش، غیرقانونی و توطئه‌ای از سوی شهباز شریف و دولت واشنگتن است اما آمریکا و نخست‌وزیر کنونی پاکستان، این اتهامات را رد می‌کنند.

منتقدان عمران خان نیز می‌گویند، بی‌اعتنایی او به حضور و احکام دادگاه مانوری برای به تاخیر انداختن جلسات رسیدگی به اتهاماتش درباره تروریسم، تلاش برای اهانت به دادگاه و رشوه است.

یکی از احکام دستگیری عمران خان روز دوشنبه بابت پرونده فروش غیرقانونی هدایای دولتی و مخفی کردن دارایی‌ها در دوران نخست وزیری است؛ یک مورد دیگر نیز تهدید لسانی یک قاضی در تجمع سال گذشته میلادی است.

در این احکام صادره، از عمران خان خواسته شده تا در جلسه ۱۸ و ۲۹ مارس سال جاری میلادی در دادگاه حاضر شود اما هنوز مشخص نیست که آیا پلیس وارد عمل می‌شود یا خیر.

این تحولات نشان می‌دهد که دولت شریف در حال افزایش فشار بر عمران خان است که در حال حاضر برای حزب خود در انتخابات آتی دو مجلس منطقه‌ای مبارزه می‌کند. تظاهرات روز دوشنبه در شهر لاهور، جایی که عمران خان اکنون زندگی می‌کند، برگزار شد.

یکی از وکلای حزب حاکم لیگ ملی پاکستان شهباز شریف گفت: عمران خان به عمد از حضور در دادگاه‌ها امتناع می‌کند.

حزب اپوزیسیون تحریک انصاف پاکستان هم مدعی است که مقام‌ها ۸۰ مورد "پرونده جعلی" علیه خان ثبت کرده‌اند تا از نظر سیاسی نخست وزیر سابق را که جانش در معرض تهدید قرار دارد، قربانی کنند. فواد چودری، یکی از رهبران ارشد حزب مذکور گفت که تیم حقوقی عمران خان این حکم را به چالش خواهد کشید./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 144654 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها