خطرناک‌ترین سال اروپا اعلام شد

در نتیجه جنگ روسیه علیه اوکراین، واردات تسلیحات در اروپا در سال 2022 تقریباً دو برابر شد. بر اساس گزارش سالانه موسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری، واردات تسلیحات این منطقه نسبت به سال قبل 93 درصد رشد داشته است.

خطرناک‌ترین سال اروپا اعلام شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از نشریه دی سایت آلمان، در نتیجه جنگ روسیه علیه اوکراین، واردات تسلیحات در اروپا در سال 2022 تقریباً دو برابر شد. بر اساس گزارش سالانه موسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری، واردات تسلیحات این منطقه نسبت به سال قبل 93 درصد رشد داشته است.

بر این اساس سال گذشته اوکراین سومین واردکننده بزرگ اسلحه در جهان شد. تنها قطر و هند در سال 2022 سلاح بیشتری وارد کردند. به عنوان مثال، 31 درصد از کل واردات تسلیحات اروپایی در سال گذشته و هشت درصد از تجارت تسلیحات در سراسر جهان به اوکراین انجام شد . بر اساس گزارش سیپری، واردات تسلیحات به این کشور با احتساب کمک های مالی کشورهای غربی بیش از 60 برابر سال قبل از آن بوده است.

افزایش هزینه های نظامی در سایر کشورهای اروپایی مانند لهستان و نروژ نیز به افزایش واردات تسلیحات کمک کرد. سیپری پیش بینی می کند که این هزینه ها همچنان افزایش می یابد.

تحویل تسلیحات بیشتر مورد استفاده به اوکراین شامل 230 قطعه توپخانه آمریکایی، 280 خودروی زرهی از لهستان، 7000 موشک ضد تانک از انگلیس و کالاهای جدید تولید شده مانند 9 سامانه دفاع هوایی بود.

حتی اگر محاسبه ارزش کل تسلیحات معامله شده به دلیل قراردادهای تسلیحاتی اغلب غیرشفاف دشوار باشد، کارشناسان تجارت جهانی تسلیحات سالانه را حدود 100 میلیارد دلار (93.8 میلیارد یورو) تخمین می زنند. طبق گفته سیپری، مجموع هزینه های نظامی در سال 2021 از 2 تریلیون دلار فراتر می رود.

هزینه های نظامی بالای اروپا در سال گذشته بخشی از روندی است که سال ها ادامه داشته است. کشورهای اروپایی پس از الحاق کریمه توسط روسیه در سال 2014 شروع به تسلیح مجدد کردند.

به گفته سیپری، واردات تسلیحات اروپایی طی پنج سال گذشته نسبت به پنج سال قبل از آن 47 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، فروش جهانی پنج درصد کاهش یافت.

در دوره 2018-2022، اوکراین با سهم 2.0 درصدی در حجم واردات تسلیحات جهانی در رتبه چهاردهم قرار دارد و تامین کنندگان اصلی آن ایالات متحده آمریکا، لهستان و آلمان بودند. سیپری نوشت که این تدارکات برای تلاش برای توقف حمله روسیه حیاتی بود. از سوی دیگر، روسیه تقریباً به طور انحصاری به سلاح هایی که خودش تولید می کرد متکی بود.

به گزارش سیپری بیشتر تسلیحات به خاورمیانه رفت و این منطقه 32 درصد از واردات جهانی را در سال گذشته به خود اختصاص داد. آسیا/اقیانوسیه با 30 درصد در رتبه دوم و پس از آن اروپا با 27 درصد قرار گرفتند. بر اساس گزارش سیپری، چین همچنان به هزینه های سنگین نظامی خود ادامه می دهد، اما اکنون به طور فزاینده ای سلاح های خود را تولید می کند.

بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات در سال 2022 آمریکا با 40 درصد از کل صادرات تسلیحات، بالاتر از روسیه با 16 درصد، فرانسه با یازده درصد، چین با پنج درصد و آلمان با چهار درصد بودند. این پنج کشور مسئول سه چهارم کل صادرات تسلیحات جهانی هستند.

این موسسه تحقیقات صلح سوئد تجارت جهانی تسلیحات را در دوره های چهار ساله بررسی و مقایسه می کند. هر چهار سال یکبار، زیرا تجارت اسلحه اغلب در هر سال نوسانات زیادی دارد و بنابراین، به نظر سیپری دوره های زمانی طولانی تر، تحولات را بهتر منعکس می کند./ تسنیم

ت ت
کدخبر: 144524 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها