پاسخ کوبنده چین به کانادا

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانسی خبری گفت: کانادا باید از تحریک و جار و جنجال درباره این مساله دست بردارد و حمله به چین و لکه دار کردن شهرت و وجهه این کشور را متوقف کند.

پاسخ کوبنده چین به کانادا
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانسی خبری گفت: کانادا باید از تحریک و جار و جنجال درباره این مساله دست بردارد و حمله به چین و لکه دار کردن شهرت و وجهه این کشور را متوقف کند.

وی افزود: چین قویا به قوانین بین‌المللی و احترام گذاشتن به همه کشورها پایبند است.    

این سخنگو هیچ صحبتی درباره وجود این پاسگاه‌های پلیس و اینکه آیا آنها توسط مقامات دولت چین اداره می‌شوند یا خیر، مطرح نکرد.

چارلز پویریر، از پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا گفته، کانادایی‌های چینی‌الاصل قربانی فعالیت‌های انجام شده توسط این پاسگاه‌ها شده‌اند.

وی افزود: کانادا هیچ نوع ارعاب، آزار و اذیت یا هدف قرار دادن جوامع یهودیان را تحمل نخواهد کرد.

این مقام ادامه داد، تیم امنیت ملی پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا تحقیقات درباره این پاسگاه‌های پلیس مشکوک در مونترال و بروسارد را آغاز کرده است.

سازمان "مدافعین امنیت" که یک سازمان حقوق بشری اسپانیایی است می‌گوید، چین تعدادی از این نوع پاسگاه‌ها در سراسر جهان دارد.

پیش‌تر وزارت امور خارجه چین این پاسگاه‌های برون‌مرزی را به عنوان ایستگاه‌های خدمت‌رسان برای چینی‌هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و برای اقداماتی از جمله تمدید گواهی‌نامه رانندگی‌شان به کمک نیاز دارند، توصیف کرده بود. این در حالی است که چنین خدمات غیرنظامی معمولا توسط سفارتخانه یا کنسولگری ارائه می‌شوند.

این مراکز باعث نگرانی‌های جهانی شده دال بر اینکه حزب کمونیست چین به دنبال کنترل اتباعش در خارج از کشور است و اغلب این کار را با استفاده از تهدید خانواده‌ و اموالشان انجام می‌دهد. چین همچنین با این پاسگاه‌ها نهادهای دموکراتیک را متزلزل می‌کند و اطلاعات اقتصادی و سیاسی را جمع‌آوری می‌کند.

جاستین ترودو،‌ نخست وزیر کانادا تاکید کرده که حضور این پاسگاه‌های پلیس چینی در کانادا "به شدت ما را نگران کرده است".

وی گفت: ما ماه‌هاست که از وجود این پاسگاه‌های پلیس چینی در سراسر چین مطلع هستیم و مطمئنیم که پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا این موضوع را پیگیری می‌کند و سرویس اطلاعاتی کشورمان نیز این موضوع را جدی گرفته است./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 144014 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها