ادعای عجیب و غریب مکزیک درباره مواد مخدر

رئیس‌جمهوری مکزیک گفت: ما در اینجا نه فنتانیل را تولید می‌کنیم و نه مصرف داریم. به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنم به جای جنگ‌افروزی علیه کارتل‌های مواد مخدر، به مشکل فساد اجتماعی خود بپردازند.

ادعای عجیب و غریب مکزیک درباره مواد مخدر
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از خبرگزاری راشا تودی، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهوری مکزیک گفت: ما در اینجا نه فنتانیل را تولید می‌کنیم و نه مصرف داریم. به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنم به جای جنگ‌افروزی علیه کارتل‌های مواد مخدر، به مشکل فساد اجتماعی خود بپردازند.

گرچه در سال‌های اخیر دولت مکزیک ده‌ها میلیون دُز ماده مخدر کشف و ضبط کرده، این رهبر مکزیکی گفت که همه‌گیری اعتیاد در آمریکا بیش از آن که از عرضه ناشی شود، به مشکلات اجتماعی برمی‌گردد، مانند خانواده‌های تک‌والد، والدینی که فرزندانشان را بیرون می‌کنند و فرزندان بالغی که والدین سالمند خود را به خانه سالمندان برده و سالی یک بار از آن‌ها خبر می‌گیرند.

این اظهارات لوپز اوبرادور پس از آن مطرح شد که لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی خواستار «نشان دادن خشم و قدرت آمریکا به این کارتل‌ها» شد. او با بیان اینکه پیشنهاد حمله به مکزیک را نمی‌دهد، گفت که پنتاگون باید «آزمایشگاه‌های ساخت مواد مخدری که آمریکایی‌ها را مسموم می‌کنند» نابود کند.

اوبرادور اظهارات گراهام را محکوم کرد و آن‌ها را «توهین به مکزیک و نادیده گرفتن استقلال و حق حاکمیت» این کشور دانست. او تهدید کرد که از تمامی مکزیکی‌ها و مردم اسپانیایی‌زبان ایالات متحده خواهد خواست تا به حزب «غیرانسانی و مداخله‌گر» جمهوری‌خواه رای ندهند.

مارسلو ابرارد، وزیر خارجه مکزیک هم با بیان اینکه پیشنهاد گراهام اثری «فاجعه‌بار» بر همکاری‌های آمریکا و مکزیک دارد، گفت: آن‌ها می‌دانند که ریشه مشکل فنتانیل نه در مکزیک، بلکه در خاک خودشان است.

او با اشاره به ضبط محموله‌ای ۶ تنی حاوی فنتانیل در مکزیک و یادآوری اینکه دولت مکزیک مانع رسیدن این مواد مخدر به مردم آمریکا شد، در توییتر نوشت: امروزه بیش از هر زمان دیگری سعی در کنترل فنتانیل داریم.

کارتل‌های مواد مخدر که سابقاً بر هروئین و کوکائین تمرکز داشتند، امروزه به مواد صنعتی سودآورتر مانند فنتانیل و متامفتامین روی آورده‌اند. آن‌ها مواد اولیه را از خارج تهیه کرده و در آزمایشگاه‌های عظیم خود آن را تولید می‌کنند. گرچه فنتانیل – که ۵۰ برابر قوی‌تر از هروئین است – به ندرت در مکزیک مصرف می‌شود، اما دولت این کشور اخیرا کازاری برای بازداشتن شهروندانش از مصرف آن به راه انداخته و از تصاویر نواحی آلوده شهرهای آمریکا در این طرح استفاده می‌کند.

این اداره در سال ۲۰۲۲ محموله‌ای از فنتانیل را کشف کرد که برای کشتن تمامی مردم آمریکا کافی بود، یعنی بیش از ۵۰ میلیون قرص و بیش از ۴۵۰۰ کیلوگرم پودر فنتانیل./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 143971 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها