واکنش چین به توافق ایران و عربستان خبرساز شد

عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین که در مذاکرات ایران و عربستان حضور داشته، توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط را یک پیروزی برای صلح توصیف کرد.

واکنش چین به توافق ایران و عربستان خبرساز شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین که در مذاکرات ایران و عربستان حضور داشته، توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط را یک پیروزی برای صلح توصیف کرد.

وانگ یی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین پس از آنکه ایران، عربستان سعودی و چین در یک بیانیه سه جانبه از توافق تهران و ریاض برای بهبود روابط خبر دادند، خاطر نشان کرد که مذاکرات موفقیت‌آمیز ایران و عربستان یک پیروزی برای گفت‌وگو و صلح است.

وانگ یی اظهار داشت: این یک پیروزی برای گفت‌وگو، یک پیروزی برای صلح است و خبرهای خوب مهمی را در زمان آشفتگی‌های فراوان در جهان ارائه می‌دهد.

وی افزود: چین به عنوان یک میانجی قابل اعتماد و با حسن نیت، صادقانه وظایف خود را به عنوان میزبان انجام داده است.

وانگ یی در ادامه تاکید کرد که پکن به ایفای نقش سازنده در رسیدگی به مسائل حساس در جهان ادامه و مسئولیت خود را به عنوان یک کشور بزرگ نشان خواهد داد.

وی همچنین گفت: جهان فقط به مسئله اوکراین محدود نمی‌شود.

پایگاه خبری -تحلیلی میدل ایست مانیتور پس از انتشار خبر توافق ایران و عربستان آن را یک پیروزی دیپلماتیک برای چین توصیف کرد.

میدل ایست مانیتور نوشت: این توافق تاریخی یک پیروزی دیپلماتیک برای چین در منطقه‌ای است که ژئوپلیتیک در آن تحت سلطه ایالات متحده است. این در حالی است که چین خواستار گفت‌وگو درباره جنگ روسیه در اوکراین شده است اما غرب پکن را متهم می‌کند که به اندازه کافی در این زمینه اقدام نکرده است./ برترین‌ها

ت ت
کدخبر: 143899 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها